Obchody Dnia Judaizmu w Kaliszu
16 stycznia 2014 | 22:02 | ek Ⓒ Ⓟ
Wikariusz generalny diecezji kaliskiej ks. prał. Andrzej Latoń przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej po raz siedemnasty w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji Dnia Judaizmu. W czasie liturgii modlono się za „starszych braci w wierze”.
W homilii ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu skupił się na słowach Mojżesza z Księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą, Jemu zawdzięczam moje ocalenie”.
Odniósł się do słów Jana Pawła II odnośnie zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. –„Obłąkana ideologia uczyniła z narodu żydowskiego przedmiot ostatecznego rozwiązania, pozbawiając Żydów wszelkich praw i brutalnie ich traktując, co nie sposób nawet opisać. Miliony Żydów nękanych najpierw różnego rodzaju szykanami i dyskryminacją zostało zamordowanych w obozach zagłady… Żydzi w Polsce bardziej niż inni przeżywali tę Kalwarię” – cytował papieża ks. kan. Jacek Stefański.
Wskazał na szczególne miejsce w Izraelu Yad Vashem, które jest nie tylko miejscem upamiętnienia zagłady żydowskiej, ale też osób ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Dodał, że największą liczbę wśród tych upamiętnionych stanowią Polacy. – Wiele osób nie wie, że Polska była jedynym krajem, gdzie podczas okupacji niemieckiej za udzielanie jakiejkolwiek pomocy Żydom, nawet za podanie chleba przez małą szczelinę w murze getta, była automatyczna kara śmierci – mówił ks. Stefański.
Zaznaczył, że w budującym się w Toruniu kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II będzie kaplica z nazwiskami licznych Polaków ryzykujących życie i oddających życie za pomoc okazaną Żydom podczas II wojny światowej.
Zauważył, że problem zagłady żydowskiej nurtował samych Żydów, którzy pytali, gdzie był Bóg, kiedy naród wybrany był unicestwiany w komorach gazowych, krematoriach i wielu innych miejscach. – Odpowiadając na to pytanie można powiedzieć, że Bóg przygarniał ten naród do siebie w wielu polskich domach, np. Józefa Ulmy i jego żony Wiktorii, którzy wraz dziećmi zostali rozstrzelani za to, że w domu ukrywali Żydów. Pan Bóg był obecny dla Żydów w osobach wielu Polaków, którzy ukrywali w swoich domach żydowskie dzieci. Bóg był obecny w wielu osobach duchownych, które przechowywały Żydów na plebaniach, klasztorach, domach opieki. Bóg był szczególnie obecny w obszernym działaniu papieża Piusa XII w celu ratowania Żydów na całym świecie – wymieniał kaznodzieja.
Przed zakończeniem liturgii ks. prał. Andrzej Latoń w imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka podziękował wszystkim za udział w liturgii sprawowanej w intencji wyznawców judaizmu i chrześcijan.
Mszę św. uświetniły: wspólnota neokatechumenalna i schola seminaryjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.