Szczecin: 25 kandydatów do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej
13 stycznia 2014 | 14:59 | pk Ⓒ Ⓟ
25 kandydatów przygotowuje się do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do tej pory w archidiecezji jest około 60 nadzwyczajnych szafarzy.
Pięć spotkań, które odbywają się co miesiąc na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, zakończy się błogosławieństwem abp. Andrzeja Dzięgi i upoważnieniem w formie dekretu do pełnienia posługi. Mężczyźni uczestniczą w wykładach teologiczno-pastoralnych, spotykają się z osobami z apostolatu chorych lub z innym szafarzami.
Nadzwyczajny szafarz pomaga kapłanom w rozdawaniu Komunii św. w kościele lub zanosi ją osobom starszym i chorym do domu. – Są parafie bardziej liczebne, gdzie jest mało kapłanów, stąd funkcja nadzwyczajnego szafarza może wesprzeć księży – mówi pan Maciej, który uczestniczy w kursie.
– U nas w parafii ksiądz idzie do chorych z Panem Jezusem raz w miesiącu, a tu byłaby możliwość częstszego wychodzenia z Komunią Świętą – podkreśla kolejny uczestnik, pan Rafał, który w ten sposób argumentuje swoją decyzję o udziale w kursie. – Patrzę na osoby starsze, które stanowią większość naszej parafii. Są na Mszy nawet codziennie, a gdy zachowują, będzie im brakowało tego codziennego kontaktu z Chrystusem. Służyć w taki sposób, żeby zanosić do nich Pana Jezusa raz w tygodniu to byłaby super sprawa.
– Pierwsze reakcje wiernych, to zdziwienie i zaskoczenie, że osoba świecka pełni taką funkcję – mówi ks. Wojciech Zimny, ojciec duchowny w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, który prowadzi kurs. – Zachęcamy też księży proboszczów, żeby posługa nadzwyczajnych szafarzy była uroczyście ogłoszona, by przygotować wiernych przez informację, że będą tacy szafarze i ich posługa. Nawet jeśli początkowo jest zdziwienie i zaskoczenie, a nawet obawa, to z czasem wierni przekonują się, że to jest bardzo dobra pomoc. Dzięki temu, jeśli jest bardzo duża liczba wiernych i rozdawanie Komunii świętej miałoby się mocno przedłużyć, to dzięki posłudze szafarzy, może się to odbyć szybciej.
Już w starożytnym Kościele świeccy zanosili komunię świętą chorym czy więźniom. Po Soborze Watykańskim II nastąpił renesans tej posługi. W Polsce wprowadzono ją na początku lat 90., w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w 2004 roku ustanowiono pierwszych nadzwyczajnych szafarzy.
Mogą nimi być dorośli, ochrzczeni mężczyźni, którzy mają dobrą opinię proboszcza i są zaangażowani w życie parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.