Jarosław: zakończył się pierwszy etap konserwacji zabytkowego ikonostasu
12 stycznia 2014 | 13:37 | pab Ⓒ Ⓟ
Do greckokatolickiej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu powróciły ikony, które przez rok poddawane były specjalistycznej konserwacji. Na remont czekają kolejne elementy wyjątkowego zabytku, pochodzącego z przełomu XVII i XVIII wieku.
– Ikonostas jest bardzo piękny, wielorzędowy, posiada bardzo dobre malarstwo ikonograficzne. Jest zachowanych bardzo dużo starych złoceń. Decyzją pani konserwator staramy się zachować ich jak najwięcej – mówi ks. Bogdan Kruba, proboszcz parafii greckokatolickiej w Jarosławiu.
Dzieje ikonostasu były bardzo burzliwe. Wykonany został najprawdopodobniej do nieistniejącej już cerkwi św. Onufrego w jarosławskiej dzielnicy Garbarze. Potem trafił do świątyni w Sieniawie. – Tam, chcąc go dopasować do wielkości cerkwi, ktoś wpadł na niefortunny pomysł i ikonostas na całej długości został przecięty. Dzisiaj chcąc przywrócić mu dawną świetność, widzimy, że było to dla niego krzywdzące, bo uszkodzono wiele rzeczy – opowiada ks. Kruba.
W 1966 r. ikonostas trafił na składnicę ikon do Łańcuta. Do Jarosławia wrócił w 2010 r. Wtedy zdecydowano o jego renowacji. Pieniądze pochodzą m.in. z dotacji ministerstwa kultury, urzędu ochrony zabytków i samorządu Jarosławia. Prace odbywają się z pracowni konserwatorskiej „Ikos” w Przemyślu. Pierwszy etap został zakończony i kilkanaście ikon jest już odrestaurowanych. Dalsze działania są uzależnione od funduszy, ale według planów potrwają do roku 2017, kiedy parafia będzie świętować 300-lecie rozpoczęcia budowy świątyni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.