Siedlce: kilka tysięcy osób przeszło w Orszaku Trzech Króli
06 stycznia 2014 | 20:17 | el Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy siedlczan wzięło udział w znitowanym po raz pierwszy w Siedlcach Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami miasta. Siedlecki pochód wyruszył ze Skweru Tadeusza Kościuszki i przeszedł ulicami Miasta do siedleckiej katedry. Poprzedziła go Msza św. celebrowana w kościele św. Stanisława pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. W diecezji siedleckiej Orszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Białej Podlaskiej, Włodawy i Łaskarzewa.
– Dzisiejszy dzień, nasze wyjście na ulice w znakach i symbolach, to okazja aby zapytać siebie: za kim idę i kogo słucham – mówił w homilii bp Zbigniew Kiernikowski. Wyjaśnił, że słowo „objawienie” można rozumieć na dwa sposoby: jako pewną tajemnicę, coś czego nie wiemy, ukryte za kurtyną, która po odsłonięciu ukazuje nam scenę lub jako przyjęcie światła do wewnątrz. – Człowiek może przyjąć światło, które pozwala mu postrzegać siebie i świat w odmienny sposób – dodał.
– Mędrcy ze wschodu przybyli do Jezusa, ale wcześniej spotkali na swojej drodze Heroda i jego propozycje. Każdy z nas chce być królem, gdy pragnie panować, mamy także szansę, aby dostrzec gwiazdę i pokłonić się przed innym Królem. Niektórzy z nas nie wiedzą, kogo słuchać, z kim współpracować, czy ulec podszeptom Heroda. Wielu z nas słyszy różne głosy i propozycje, musi podejmować decyzje i dokonywać wyborów. Kogo posłuchamy? Przed skłonimy swą głowę? – pytał bp Kiernikowski.
Dalej podkreślił, że Boże Narodzenie to nie sielanka, ale prawda przenikająca nasze serca, byśmy odchodzili od szukania swojej własnej prawdy. – Ten dzisiejszy dzień, to wyjście na ulice w tych wszystkich znakach to okazja by zapytać siebie: za kim idę, kogo słucham? Niech ten dzisiejszy marsz, nasza manifestacja pozwoli nam odkryć Jezusa, który jest drogą, prawdą i życiem – zachęcał biskup siedlecki. Na zakończenie Eucharystii pobłogosławił kredę i kadzidło.
Po Mszy św. został odczytany edykt Cezara Augusta, ogłaszający „spis ludności w całym państwie”. Następnie na skwerze Kościuszki zawiązano zgromadzenie i wystawiono pierwszą scenę „Jerozolima”. Dalej pod pomnikiem Jana Pawła II odegrano drugą scenę „Szałas pasterzy” a kilkadziesiąt metrów dalej scenę trzecią ‘Dwór Heroda”. Kolejne sceny w trakcie pochodu to „Gospoda”, „Walka dobra ze złem”, „Brama do nieba” i „Szopka”. Te ostatnie rozegrały się na placu przed katedrą siedlecką.
Całość zakończyły: spotkanie opłatkowe mieszkańców Siedlec i koncert kolęd. Było dzielenie się opłatkiem, życzenia prezydenta miasta i poczęstunek w namiotach rozstawionych na placu przed katedrą. Na zakończenie wszyscy mogli przyłączyć się do koncertu kolęd.
Główni organizatorzy Orszaku w Siedlcach to: Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Gimnazjum w Siedlcach, Fundacja Nasza Szkoła oraz Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Siedleckiej. Inicjatywę wsparło wiele lokalnych instytucji i sponsorów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.