Czwarty Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Poznania
06 stycznia 2014 | 15:47 | msz Ⓒ Ⓟ
Około dziesięciu tysięcy osób przeszło w uroczystość Objawienia Pańskiego z placu Wolności na Stary Rynek w czwartym Orszaku Trzech Króli. W barwnym pochodzie, który prowadzili monarchowie na koniach wraz ze swoimi dworzanami, uczestniczył m.in. abp Stanisław Gądecki.
„Cieszymy się, że to święto, które upamiętnia wejście narodów do chrześcijaństwa i do królestwa założonego przez Chrystusa, jest połączone z hołdem Trzech Króli” – mówił do licznie zgromadzonych rodzin z dziećmi metropolita poznański.
Kolorowy przemarsz królów, giermków, rycerzy i dworzan przy śpiewie kolęd rozpoczął się w południe modlitwą Anioł Pański na poznańskim pl. Wolności. Poprowadził ją abp Stanisław Gądecki.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że dary monarchów mają bogatą symbolikę. „Symbolizowały proroka, kapłana i króla albo wiarę, nadzieję i miłość. Wyrażają one oddanie pierwocin narodów Chrystusowi” – zauważył metropolita poznański.
W barwnym pochodzie uczestniczyli też wiceprezydent Poznania Dariusz Jaworski, ks. Mateusz Misiak, proboszcz poznańskiej fary, ks. dr Szymon Stułkowski, koordynujący działalność środowisk misyjnych w archidiecezji poznańskiej i Kawalerowie Maltańscy.
Organizatorzy przedsięwzięcia rozprowadzali kolorowe, tekturowe korony, naklejki z logo orszaku i śpiewniki. Uczniowie poznańskich szkół utworzyli trzy kolorowe królewskie dwory: zielony, czerwony i niebieski. Prowadziła ich betlejemska gwiazda. Poznański Ratusz na Starym Rynku zamienił się w pałac Heroda, który powitał monarchów i przykazał im, by w drodze powrotnej poinformowali go o nowo narodzonym Królu.
Barwny orszak zakończył się po drugiej stronie Ratusza, przy Odwachu, gdzie królowie złożyli pokłon Dzieciątku i Jego Matce. Wśród osób, które składały hołd małemu Jezusowi, były wybitne postaci historyczne: Mieszko I, św. Jadwiga królowa, król Władysław Jagiełło, hetman Stefan Czarniecki, król Jan III Sobieski, Hipolit Cegielski i powstańcy wielkopolscy.
Wiele rodzin uczestniczących w orszaku wzięło udział we Mszy św., którą celebrował bp Grzegorz Balcerek w pobliskiej farze. „Kłaniamy się Jezusowi wraz z Mędrcami, którzy podjęli trud dalekiej wędrówki, odczytując znaki czasu” – zaznaczył w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Podkreślił, że człowiek zdąża do Boga różnymi drogami, nieraz bardzo krętymi. „Bywa, że są one bardzo trudne, wymagają pozostawienia bliskich, wielu spraw, ale trzeba wyruszyć, by spotkać Boga” – stwierdził kaznodzieja. Życzył zgromadzonym, by tak jak Mędrcy mieli wiarę i byli otwarci na Pana Boga.
Podczas Eucharystii śpiewał chór katedralny. Studenci z Akademickiego Koła Misyjnego złożyli na ołtarzu w woreczkach kredę, kadzidło i węgiel. Członkowie AKM-u po Mszy św. przed kościołem rozprowadzali przygotowane paczuszki. Zebrane ofiary będą przekazane na wsparcie Domu Pokoju prowadzonego przez polskie siostry elżbietanki w Jerozolimie.
„Po raz pierwszy uczestniczymy w Orszaku Trzech Króli. Przyszliśmy, by pokazać monarchów na koniach synowi. Cieszę się, że taki kolorowy kolędowy pochód organizowany jest w Poznaniu” – powiedział KAI Michał Wieczorek, który przyszedł na orszak z żoną i synem Mateuszem.
W przygotowanie poznańskiego orszaku było zaangażowanych ponad dwadzieścia organizacji, m.in.: Cafe Misja CK Fara, Gra Miejska, Fara Poznańska, Fundacja Więcej Poznania , Ośrodek Kulturalny Sołek, KPW Walor.
Współorganizatorami Orszaku Trzech Króli w Poznaniu byli też uczniowie m.in. ze szkół: zespołu szkół zakonu pijarów, Społeczna Szkoła nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej, „Skrzydła” Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Sternik”, Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna, Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki, szkoły salezjańskie im. bł. Piątki Poznańskiej. Oprawę muzyczną zapewnił chór kameralny „Pro Academica” działający przy Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu.
Orszak Trzech Króli przypomina o pielgrzymowaniu Mędrców do betlejemskiego żłóbka, aby oddać pokłon Jezusowi. To uliczne przedstawienie z udziałem publiczności zawiera elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia. Jego celem jest uczczenie święta i pielęgnowanie rodzinnych wartości.
Orszak przeszedł ulicami Poznania po raz czwarty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.