Wolsztyn: powstaje Pomnik Powstańca Wielkopolskiego
05 stycznia 2014 | 19:55 | bt Ⓒ Ⓟ
Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego budowy Pomnika Powstańca Wielkopolskiego w Wolsztynie była punktem kulminacyjnym obchodów przypadającej 5 stycznia 95. rocznicy wyzwolenia miasta z rąk Niemców. Oddano także hołd powstańcom wielkopolskim, którzy dokonali tego w 1919 r. oraz modlono się za nich podczas Mszy św. sprawowanej w wolsztyńskiej farze.
To właśnie uroczysta liturgia, w której wzięły udział m.in. władze miejskie i powiatowe, rodziny powstańców, przedstawiciele służb mundurowych oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, a także wychowawcy i młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie, rozpoczęła obchody 95. rocznicy oswobodzenia miasta. Jak zauważył burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogozinski, 5 stycznia 1919 r., „to data, o której pamięć powinniśmy przekazywać z pokolenia na pokolenie, to nasz wolsztyński 11 listopada”.
Również przewodniczący Mszy św. ks. kanonik Sławomir Majchrzak, proboszcz wolsztyńskiej fary, przyznał, że „z dumą wspominamy wydarzenia z 5 stycznia 1919 roku, dziękując Bogu w 95. rocznicę wyzwolenia Wolsztyna w Powstaniu Wielkopolskim, za naszych rodaków – powstańców”.
„Niech ta nasza wspólna modlitwa wyprosi dla tych, którzy walczyli Boże miłosierdzie, a dla nas mądrość i odwagę, abyśmy wiedzieli, jakie mamy korzenie i jaki przyświeca nam cel: dobrze rządzona, z poszanowaniem Bożych praw, Ojczyzna, dla której będziemy dobrze pracowali na co dzień” – zaznaczył ks. Majchrzak.
Po liturgii jej uczestnicy przemaszerowali na rynek miasta, gdzie odczytano akt erekcyjny budowy Pomnika Powstańca Wielkopolskiego, który, po podpisaniu go m.in. przez przedstawicieli władz i Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, wmurowano pod usytuowany przed ratuszem cokół. Stanie na nim pomnik przedstawiający powstańca wielkopolskiego zaprojektowany przez rzeźbiarkę Agnieszkę Lisiak z Ostrowa Wlkp., ufundowany w większości ze składek społecznych.
Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 16 lutego – 95. rocznicę przedłużenia rozejmu zawartego przez państwa Ententy z Niemcami, który oficjalnie kończył działania zbrojne prowadzone podczas I wojny światowej, a obejmował także front wielkopolski. Tym samym armie powstańcze zostały uznane za wojsko sprzymierzone.
„Dzięki poświęceniu i skutecznym działaniom powstańców, Wielkopolska została włączona do niepodległego państwa polskiego. My, ich następcy, mający szczęście żyć w wolnej Polsce, mamy obowiązek pamiętać o naszych poprzednikach, którzy przez lata dbali, ażeby poczucie polskości nie zaniknęło, mimo wielu długich lat życia pod zaborem innego państwa” – podkreślił burmistrz miasta wyrażając nadzieję, że budowa Pomnika Powstańca Wielkopolskiego będzie z jednej strony symbolem pamięci wolsztynian o historii swojej „małej ojczyzny” i jej bohaterach, a z drugiej przyczyni się do tego, „by pamięć o Powstańcach Wielkopolskich, o ludziach oddanych tej ziemi, nie została nigdy wymazana z kart naszej historii i naszych serc”.
W ramach obchodów rocznicowych w Wolsztynie, na rynku odegrano również scenę batalistyczną nawiązującą do walk o miasto sprzed prawie wieku, przygotowaną przez grupy rekonstrukcji historycznej z Wielkopolski. Odbył się również koncert pieśni patriotyczny oraz Koncert Noworoczny w wykonaniu Poznańskiego Chóru Katedralnego.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, a wciągu następnych dni rozszerzyło się na kolejne powiaty ziemi wielkopolskiej będącej pod zaborem pruskim. Do Wolsztyna oddziały powstańcze m.in. z Rakoniewic i Obry w sile ok. 400 ludzi wkroczyły rankiem 5 stycznia. Do wieczora miasto bronione przez oddział niemiecki z Sulechowa było wolne.
Walki powstańców z wojskami niemieckimi trwały przez cały styczeń i luty, także po zawarciu 16 lutego rozejmu w Trewirze. Dzięki działaniom zbrojnym i opanowaniu prawie całej Wielkopolski przez wojska powstańcze, po przeszło wieku zaborów, większość tego regionu znalazła się w granicach odrodzonej Polski. Ten stan rzeczy przypieczętował traktat Wersalski podpisany na zakończenie I wojny światowej przez Niemcy 28 czerwca 1919 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.