W Poznaniu odbędzie się koronacja obrazu św. Józefa
05 stycznia 2014 | 12:30 | ms Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki dokona w marcu br. uroczystego aktu koronacji za zgodą Stolicy Apostolskiej obrazu św. Józefa w poznańskim kościele karmelitów. „Tym samym pragnę uczcić tego, który pochodził z królewskiego rodu Dawida i spełniał zadanie sługi, najpierw opiekując się Jezusem, a następnie Jego Kościołem” – napisał w liście pasterskim odczytanym we wszystkich kościołach archidiecezji metropolita poznański.
Z dotychczasowych badań wynika, że drewniany kościół św. Józefa w Poznaniu był pierwszym kościołem karmelickim pod tym wezwaniem w Polsce. Jego uroczyste poświęcenie miało miejsce w 1621 roku.
– Wspólnota karmelitańska w Poznaniu, poczuwając się do wdzięczności za troskliwą opiekę św. Józefa przez blisko 400 lat w jego świętym miejscu oraz wychodząc naprzeciw współczesnej walce z chrześcijaństwem, pragnie ozdobić tutejszy obraz koroną chwały, symbolem wdzięczności i zawierzenia wszystkich jego czcicieli – pisze abp Gądecki.
List pasterski abp. Gądeckiego skierowany został do wiernych archidiecezji poznańskiej, zwłaszcza zaś do karmelitów i karmelitanek, członków Trzeciego Zakonu i członków Bractwa św. Józefa. Metropolita poznański rozważa w nim osobę i dzieło św. Józefa, koncentrując się na zagadnieniu jego domniemanego ojcostwa, jego sprawiedliwości i pracowitości, oraz roli wychowawcy.
– W obliczu zaskakujących losów Maryi i Jej Syna, Józef nie kierował się własną spontanicznością, lecz w milczeniu wsłuchiwał się w głos Boży, pozostając do końca posłusznym woli Bożej – pisze abp Gądecki. To posłuszeństwo rozwinęło jego życie wewnętrzne, z którego czerpał rozwagę i siłę dla swoich wielkich decyzji.
Metropolita poznański zauważa, że w ślady Józefa z Nazaretu poszły całe generacje tych ojców rodzin, którzy – ukształtowani na wzór jego prostego i pracowitego życia, wycisnęły szlachetne znamię na duszach swoich dzieci, odkrywając przed nimi nieocenioną wartość wiary.
– Św. Józef, jako człowiek pracy, jest wzorem owych pokornych ludzi, których chrześcijaństwo wynosi do wielkich przeznaczeń. Jego życie dowodzi, że mężczyzna może pracować wszędzie, byleby tylko miał dla kogo żyć. Że nie potrzeba dokonywać rzeczy wielkich, wystarczy posiąść cnoty zwyczajne, ludzkie, proste, byle tylko autentyczne – podkreśla w liście pasterskim abp Gądecki.
Przypominając spełnianą przez św. Józefa rolę wychowawcy, metropolita poznański podkreślił wielką wartość rodziny w życiu społeczeństw. – Ona jest wspólnotą, komunią osób zjednoczonych miłością – pisze abp Gądecki.
List pasterski metropolity poznańskiego wspomina także historię kultu św. Józefa w Kościele powszechnym i na ziemi poznańskiej. – Obecność św. Józefa w Kościele jest nadzwyczajna. Wystarczy spojrzeć ile rodzin zakonnych jest jemu poświęconych. Ile rozważań i książek zostało napisanych na jego temat. Ile kościołów wzniesiono ku jego czci. Prawie nie ma kościoła, w którym nie byłoby jego obrazu czy figury – zauważa abp Gądecki.
Poznański obraz św. Józefa, który zostanie koronowany 23 marca br., jest kopią łaskami słynącego obrazu flamandzkiego artysty i karmelity mieszkającego w rzymskim klasztorze Santa Maria della Scala. Artysta przedstawił na nim Józefa w sile wieku, zamyślonego, lecz promieniującego dobrocią, troskliwością i szczęściem.
Spisywana od XVII wieku kronika konwentu karmelitów w Poznaniu przytacza liczne przypadki łask otrzymywanych za pośrednictwem tego świętego. Przy poznańskim klasztorze działa Instytut Duchowości „Carmelitanum”, Wyższe Seminarium Duchowne Prowincji Warszawskiej i Wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych „Flos Carmeli”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.