Pasterka w katedrze polowej w łączności z żołnierzami na misjach pokojowych
25 grudnia 2013 | 08:41 | kos Ⓒ Ⓟ
– Bądźmy strategami wzajemnego przebaczenia i pojednania – apelował podczas Pasterki w katedrze polowej WP bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy Wojska Polskiego. W homilii zachęcał do dziękczynienia Bogu za służbę polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. Sprawowaną o północy Mszę św. poprzedził telemost, który połączył wiernych w katedrze polowej z żołnierzami służącymi na misjach pokojowych m. in. w Mali i Afganistanie.
Ordynariusz wojskowy złożył życzenia żołnierzom służącym w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, a także kapelanowi, ks. płk. Ryszardowi Stępniowi pełniącym obowiązki kapelana w Polskim Przedstawicielstwie Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli.
Ordynariusz wojskowy zapewnił o swojej modlitwie w intencji pełniących służbę podczas Świąt żołnierzy. Podziękował za to, że są emisariuszami pokoju w miejscach, w których go brakuje.
– Bądźcie razem. Pamiętajcie pełnicie tę samą misję. Misję pokoju drugiemu człowiekowi w duchu prawa miłości. Podziwiamy was, dziękujemy wam za to i modlimy się za was. Wypełnijcie swoje rozkazy i bezpiecznie wracajcie do Ojczyzny – powiedział bp Guzdek.
Biskup Guzdek podziękował żołnierzom XIV zmiany PKW Afganistan za trud ich ofiarnej służby, na rzecz bezpieczeństwa i pokoju. Powiedział, że tegoroczną pasterkę sprawować będzie szczególnie w intencji wszystkich żołnierzy przebywających na misjach pokojowych poza granicami kraju. – Pamiętamy także o waszych rodzinach, bo wiemy jak trudno jest spędzać święta z dala od nich – dodał.
W imieniu żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie za życzenia podziękował gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca kontyngentu. – Bóg, który się narodził w Betlejem chce nam powiedzieć, że nie pozostawia nas samych na tym często wrogim świecie. Mimo, że jesteśmy daleko od naszych rodzin chcemy wszystkim życzyć radości ciepła rodzinnego i pokoju, który przynosi Jezus Chrystus. Naszym rodzinom chcemy życzyć, żeby czas rozłąki z nami minął szybko i żebyśmy szczęśliwie spotkali się znowu w kraju – powiedział dowódca kontyngentu.
Wspólnie z wiernymi śledzącymi kolejne łączenia na telebimie umieszczonym w prezbiterium katedry świąteczne życzenia, w postaci kolęd, złożył Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Śpiew polskich kolęd zabrzmiał m. in. w Afganistanie i w afrykańskim Mali.
Po zakończonym połączeniu z polskimi kontyngentami rozpoczęła się pasterka, której przewodniczył bp Guzdek.
W homilii przypomniał, że Chrystus przyszedł na świat i pragnie dotrzeć do wszystkich ludzi. "Jego wolą jest ocalić słabych i biednych, grzesznych i wykluczonych, tych, którzy znajdują się na obrzeżach społeczeństwa".
"Jest w tym działaniu Boga niezwykłe, zaskakujące przesłanie – nie wyznaczaj i nie ograniczaj obszaru obecności i działania Boga! Nie zacieśniaj grupy ludzi, do których Bóg przychodzi, których kocha i którym błogosławi. Nie przyklejaj łatki, nie stygmatyzuj, nie wykluczaj, ale ciesz się z każdego, który ciekawy jest spotkania z Jezusem jak ewangeliczny Zacheusz" – wskazywał biskup polowy.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że przed postawą wykluczenia i odrzucania przestrzega obecnie Ojciec Święty Franciszek.
Biskup Guzdek zauważył, że Boże Narodzenie "nie jest nagrodą za dobre sprawowanie ludzi, ale wielkodusznym darem dla dobrych i dla złych". Zachęcał też: "Nie wyznaczajmy miejsca ani też nie ograniczajmy Mu obszaru obecności i aktywności! Bóg przychodzi do wszystkich, których kocha i wszystkim chce błogosławić".
Na koniec biskup polowy zaapelował: "Nie bójmy się miłującego Boga! Bądźmy strategami wzajemnego przebaczenia i pojednania".
Podczas pasterki obecni byli oficerowie i podoficerowie stołecznego garnizonu, wielu z nich przybyło do świątyni wojskowej ze swoimi rodzinami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.