Ossolin: duże zainteresowanie Pasterką w zabytkowej „Betlejemce”
22 grudnia 2013 | 14:29 | apis Ⓒ Ⓟ
Dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa świętokrzyskiego cieszy się od kilku lat Msza św. pasterska sprawowana 24 grudnia w małej zabytkowej kaplicy pw. Narodzenia Pana Jezusa w Ossolinie, zwanej „Betlejmką”. Do wybudowanej w XVII w. kaplicy z inicjatywy kanclerza wielkiego koronnego Jerzego Ossolińskiego w ubiegłych latach przybywało na Pasterkę ponad 2 tys. gości spoza parafii.
Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji także podczas tegorocznej liturgii, którą poprzedzi już o godz. 22.30 inscenizacja przejazdu Świętej Rodziny z placu przed remizą do szopki ustawionej przy kaplicy. Tuż przed godz. 23, przy szopce pojawią się również Trzej Królowie. Orszaki monarchów, z odpowiednią asystą i pochodniami przybędą z trzech różnych kierunków. Tradycyjnie już wokół kaplicy płonąć będą pasterskie ogniska.
Pasterka rozpocznie się o godz. 23, a po jej zakończeniu w niebo wystrzelą fajerwerki, oznajmiając światu Narodzenie Chrystusa. Nie zabraknie także świętego Mikołaja, który obdaruje uczestników uroczystości słodkimi upominkami.
Zbierane będą także ofiary na odnowienie zabytkowej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, stojącej przed kaplicą. Każdy, kto złoży datek na ten cel, otrzyma pamiątkowy kalendarzyk na rok 2014 lub okolicznościową kartę pocztową.
Za środki zebrane w trakcie ubiegłorocznej Pasterki zakupiony został nowy obraz do niszy ołtarzowej kaplicy, będący wierną kopią znajdującego się tam poprzednio malowidła, które uległo zniszczeniu z racji specyficznego mikroklimatu panującego wewnątrz „Betlejemki".
Niezwykłą Pasterkę w Ossolinie (gm. Klimontów) organizują wspólnie parafia w Goźlicach, Gminny Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin".
"Betlejmka” jest kaplicą filialną parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goźlicach. Wzniesiona jest na kształt betlejemskiej Groty Bożego Narodzenia na ziemi sprowadzonej przez kanclerza wielkiego koronnego Jerzego Ossolińskiego z Betlejem. Przykryta jest ziemnym kopcem i ma tunelowe wnętrze.
W 1986 r. staraniem ks. Jana Gajosa zostały odbudowane pustelnicze domki na podstawie dawnych rysunków. Zlokalizowane zostały w nich przez obecnego proboszcza ks. kan. Stanisława Wdowiaka – sala katechetyczna i zakrystia.
W kaplicy Eucharystie odprawiane są codziennie jedynie w maju, w pozostałych miesiącach – w niedzielę, święta i pierwsze piątki miesiąca. Wierni gromadzą się zimą i jesienią w kaplicy. Natomiast w porze letniej Msza św. odprawiana jest w przedsionku, a ludzie gromadzą się wówczas na placu.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goźlicach zbudowany został około roku 1134 przez Piotra Dunina, syna Własta. W 1559 r. Hieronim Ossoliński przemienił świątynię na zbór kalwiński. W 1620 r. Zbigniew Ossoliński usunął kalwinów. Do parafii przynależą oprócz kaplicy z Ossolina, także kaplica w Lipniku, pw. NMP Matki Zbawiciela i kaplica w Usarzowie pw. Chrystusa Króla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.