Ks. Bogdan Kruba o bp. Popowiczu: to człowiek kochający Kościół
21 grudnia 2013 | 12:58 | pab Ⓒ Ⓟ
Człowiek bardzo odpowiedzialny i kochający Kościół – tak nowego biskupa pomocniczego greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusza Popowicza opisuje w rozmowie z KAI ks. Bogdan Kruba, jego dawny wikariusz, a obecnie proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu.
Ks. Kruba poznał ks. Popowicza w połowie lat 90., gdy ten był proboszczem w jego rodzinnej parafii w Górowie Iłowieckim. Później spotkali się razem na placówce w przemyskiej katedrze. – Praca była uporządkowana, każdy wiedział, co ma robić. Lubiliśmy się, nasze relacje były dobre. Byłoby wielkim grzechem, gdybym o nim powiedział złe słowo – mówi.
W opinii ks. Kruby, nowy biskup to człowiek bardzo odpowiedzialny i kochający Kościół. – Takich księży nie ma dużo, a chciałoby się, żeby wszyscy tacy byli. Ksiądz musi lubić Kościół, świątynię i ludzi. Myślę, że ksiądz arcybiskup będzie miał dobrego pomocnika – zaznacza jarosławski proboszcz.
W dużej mierze zasługą ks. Popowicza są odnowione obiekty Kościoła greckokatolickiego w Przemyślu.
– Bardzo nas ta nominacja ucieszyła, będziemy go wspierać modlitwą, bo tylko tak możemy, za jego niełatwe posługiwanie. Diecezja jest bardzo rozległa, ludzie są rozproszeni, jak cały Kościół mamy liczne problemy, np. emigrację. Myślę, że da sobie doskonale radę – mówi ks. Kruba.
Ks. Eugeniusz Popowicz urodził się 12 października 1961 r. w Człuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 października 1986 r., w Starogardzie Szczecińskim z rąk bp. Myrosława Marusyna. Jest doktorem prawa kanonicznego. Od 1996 r. jest wikariuszem generalnym archidiecezji przemysko-warszawskiej i proboszczem archikatedry.
4 listopada br. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej ze stolicą tytularną Orreacelia.
Archidiecezja przemysko-warszawska jest bardzo rozległa – obejmuje całą Polskę na prawym brzegu Wisły i sięga od Bieszczad i Podhala po Bałtyk. Liczy 79 parafii i ok. 40 tys. wiernych.
Kościół greckokatolicki utrzymuje łączność z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.