Bydgoszcz: spotkanie z reżyserem filmu „Jak pokonać Szatana”
17 grudnia 2013 | 16:26 | jm Ⓒ Ⓟ
W bydgoskim kościele jezuitów oraz w Domu Jubileuszowym odbyły się specjalne projekcje i spotkania z reżyserem filmu „Jak pokonać Szatana” – Michałem Kondratem. Autor dokumentalnej ekranizacji był wieloletnim asystentem egzorcysty. Jest również absolwentem studiów podyplomowych Kierownictwa Duchowego na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Tematem filmu Kondrata jest walka duchowa, a konkretnie walka z Szatanem. Autor przeprowadza widza skrupulatnie przez ten problem, tłumacząc kontrowersyjne aspekty i udzielając wskazówek opartych na doświadczeniach ojców Kościoła.
– Zrobienie takiego dokumentu chodziło po mojej głowie od około dwóch lat. Natomiast w tym roku poznałem s. Angelę Musolessi, współpracownicę watykańskiego egzorcysty o. Gabriela Amortha, która przyjechała do Polski. W trakcie rozmowy zaproponowała mi spotkanie w Rzymie. Tydzień przed wyjazdem odebrałem telefon z wiadomością, że ojciec Amorth, który od jakiegoś czasu ciężko choruje, nagle zaczął odzyskiwać zdrowie i uda się z nim przeprowadzić wywiad. Również udało się skontaktować z o. Cipriano de Meo, prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, któremu wskazówek udzielał sam o. Pio. Zgodził się na rozmowę, co jest rzadkością. Wszyscy rozmówcy opowiedzieli rzeczy, które mam nadzieję będą służyć Kościołowi. To znaczy każdy, kto obejrzy ten film, będzie mógł pewne kwestie zaaplikować do swojego życia. Użyć je jako narzędzie pomocne we wzroście duchowym – podkreślił.
Film nie powstawał długo. Jak podkreślił Michał Kondrat, jako reżyser był „skazany” na to, co go spotka. – Trudno napisać scenariusz, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą odpowiedzi udzielone przez naszych bohaterów. Udało się zaplanować podróż i pytania, które zostały zadane. Cała reszta wynikła na bieżąco. Cieszę się, że film nie jest fabularyzowany. Jest autentycznym dokumentem. Niektóre rzeczy były grane bardzo spontanicznie. Nie mieliśmy czasu ani możliwości na robienie powtórek. Stąd także większa jego wiarygodność – powiedział.
Kondrat odwiedził najbardziej znanych egzorcystów na świecie, a także innych ekspertów od walki duchowej i posługi uwalniania. Z rozmów z nimi można się dowiedzieć, jakie narzędzia Kościół oferuje do walki ze złym duchem. – Cieszę się z pokazów, które odbywają się w całej Polsce. Po każdym jest czas na rozmowę z publicznością, którą bardzo chętnie prowadzę. Staram się w ten sposób odpowiadać na to, co Pan Bóg wlewa do mojego serca każdego dnia. Jest to także sposobność do tego, aby odkłamać pewne stereotypy, które funkcjonują. Cały film jest również zachętą do tego, aby rozpocząć prowadzenie życia duchowego. Życia wypełnionego modlitwą oraz sakramentami. Bez wątpienia rozpoczęcie tego życia przynosi same korzyści – stwierdził.
W filmie znalazł się m.in. wywiad z dręczoną Włoszką i modlitwa nad nią. Autor filmu spotyka się również z Anią Golędzinowską, słynną modelką, która opowiada mu o silnych dręczeniach demonicznych, których doświadcza od chwili nawrócenia. Bohaterami dokumentu są również wspomniani: o. Gabriel Amorth – egzorcysta watykański, założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, o. Cipriano de Meo – obecny prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów i najdłużej posługujący egzorcysta na świecie, ks. Alvaro Bardelli – egzorcysta, proboszcz katedry w Arezzo i Angela Musolessi – świecka współpracownica o. Gabriela Amortha, tercjarka Zakonu Świętego Franciszka.
Projekcja w kościele Jezuitów odbyła się z inicjatywy Duszpasterstwa Akademickiego „Arka” w ramach Rekolekcji dla Młodych i Myślących „Którędy do sukcesu?”. Natomiast na spotkanie do Domu Jubileuszowego Fundacji „Wiatrak” zaprosiło mieszkańców Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.