Abp Głódź z uznaniem o decyzji sądu o pozostawieniu krzyża w Sejmie
15 grudnia 2013 | 14:55 | awo Ⓒ Ⓟ
Należy się uznanie za decyzję sądu o pozostawieniu krzyża w Sejmie – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański przewodniczył dziś Mszy św. w Kielnie na Kaszubach. W kazaniu przypomniał o przypadającej w 2016 r. 1050. rocznicy chrztu Polski, która – jak ma nadzieję – będzie obchodzona w obecności papieża. – Tam, gdzie Polska się rodziła, został wkopany Chrystusowy krzyż. Znak męki i zwycięstwa Bożego Syna. Znak Polski, która pod krzyżem trwa – mówił w kazaniu.
Abp Głódź przypomniał, iż rozpoczęty przed dwoma tygodniami nowy rok liturgiczny Kościół w Polsce przeżywa pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego” a rozpoczęty wraz z nim program duszpasterski jest „propozycją duchowej drogi prowadzącej do odnowienia przymierza chrzcielnego z Bogiem, do postawienia Boga w centrum naszego życia i do dawania świadectwa wiary. Wpisuje się on także w przygotowania na świętowanie – jak się wyraził – doniosłej dla Kościoła i narodu – 1050. rocznicy chrztu Polski.
Zdaniem metropolity gdańskiego, parafia św. Wojciecha w Kielnie, gdzie sprawował Mszę św. jest „pradawnym miejscem ojczyzny” a historyczne wzmianki mówią o nim już na początku XIV wieku. – Mieszka tu od wieków kaszubski lud: wierny Bogu i polskiej ojczyźnie a pięknym hasłem jego „kaszubskiej, odwiecznej, chrześcijańskiej tożsamości” jest zapewnienie „My trzymamy z Bogiem” – mówił z uznaniem abp Głódź.
W kazaniu hierarcha nawiązał także do okresu Adwentu i przypadającej dziś niedzieli „Gaudete”. Dla chrześcijan Adwent to czas przygotowania na godne, głębokie, w pełni chrześcijańskie przeżycie Bożego Narodzenia – przypominał. Wskazywał też na patronów tego okresu: Maryję Niepokalaną, proroka Izajasza i św. Jana Chrzciciela. Ale też ubolewał, że „wielki przemysł reklamy, marketingu, pogodni za zyskiem narzuca społeczeństwom chrześcijańskim powierzchowny, często wręcz strywializowany styl obchodzenia świąt Bożego Narodzenia”.
Abp Głódź nawiązał też o nowej adhortacji papieża Franciszka „Evangelii Gaudium” – „Radość Ewangelii”. – Adhortacja ta to zaproszenie chrześcijan do nowego głoszenia Ewangelii – zaznaczył i dodał, że „potrzeba nowej, aktywne, dynamicznej, przejętej duchem misyjności ewangelizacji”. Mówił – za papieżem Franciszkiem – o obowiązku troski o ubogich w celu ich pełnej integracji społecznej. Przy tej okazji wymienił liczne dzieła prowadzone przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej m.in. Dom Hospicyjny w Sopocie, Dom Samotnej Matki w Gdańsku-Matemblewie, oraz ok. 130 szkolnych kół Caritas.
We Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Kielnie uczestniczyli także Kaszubi w strojach ludowych, wraz z orkiestrą. Na zakończenie Mszy św. na prośbę abp. Głódzia zaprezentowali kultywowany na Kaszubach zwyczaj – tzw. "taniec feretronów". Tradycja ta narodziła się na Kalwarii Wejherowskiej w I połowie XVIII wieku.
Tańce wyglądają w ten sposób, że cztery osoby, trzymające obraz na drewnianych uchwytach, ustawiają się na przeciwko ołtarza i z początku trzy razy podrzucają obrazem. Potem wykonują obrazem ukłon w przód, w tył, na prawo i lewo. Jest to znak Krzyża lub Trójcy Świętej. Potem wykonują koło i ukłon w przód. Koło jest znakiem doskonałości jednego Boga w trzech osobach, a ukłon w przód pozdrowieniem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.