Doktorat honoris causa dla patriarchy Bartłomieja
14 grudnia 2013 | 08:19 | ts (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Duchowy zwierzchnik światowego prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I otrzyma wkrótce po raz pierwszy doktorat honoris causa tureckiej uczelni wyższej. 19 grudnia, w ramach obchodów 150-lecia swego istnienia, Uniwersytet Bosporus w Stambule wyróżni go w ten sposób za jego wkład w ochronę środowiska.
Miejscowa gazeta „Radikal” zapowiedziała już, że podczas tej ceremonii uczelnia określi Bartłomieja mianem „patriarchy ekumenicznego”, mimo iż władze tureckie nie uznają ani tego tytułu, ani jakichkolwiek ogólnoprawosławnych zadań Patriarchatu. Bartłomiej I, podobnie jak jego poprzednicy, są dla nich jedynie najwyższym duszpasterzem kilku tysięcy mieszkających w Turcji prawosławnych Greków. Ankara pomija natomiast fakt, że Patriarchatowi Konstantynopola podlega ok. 3,5 miliona wiernych żyjących w Europie, Ameryce i Australii.
73-letni obecnie patriarcha jest znanym na świecie teologiem i ekumenistą. Godnością doktora honoris causa obdarzyło go wiele uczelni teologicznych i świeckich na całym świecie, poza Turcją, w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski i Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie oraz uniwersytety w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.
Bartłomiej I jest bardzo zaangażowany w dzieło jedności chrześcijan i w dialog z innymi wyznaniami. Reprezentował swój Kościół na wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach teologicznych i ekumenicznych. Wielokrotnie przewodniczył delegacjom swego Kościoła na uroczystości św. Piotra i Pawła w Rzymie 29 czerwca. Kilkakrotnie spotykał się zarówno z Janem Pawłem II, jak i Benedyktem XVI (gościł go również u siebie w Stambule (w 2006), ostatnio także z papieżem Franciszkiem.
Ze względu na wielkie zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska Bartłomiej I określany jest jako „zielony patriarcha”. Z jego inicjatywy odbywają się m.in. „pływające sympozja” na Morzu Czarnym, Egejskim, na Adriatyku, Bałtyku, na Dunaju i Amazonce. Mają one na celu zaostrzenie świadomości ekologicznej, stanowią też impuls do dalszego angażowania się w sprawy ochrony środowiska na świecie.
Wkrótce po wybuchu w japońskiej elektrowni jądrowej w Fukushimie w marcu 2011 Bartłomiej wystosował orędzie, w którym prosił przywódców świata o wspieranie rozwoju alternatywnych form wytwarzania energii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.