Białystok: modlitwa za Ojczyznę w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
13 grudnia 2013 | 23:21 | tm Ⓒ Ⓟ
Mszę św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego odprawił w kościele pw. św. Rocha w Białymstoku abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki odprawił. Po liturgii sprawowanej w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego kilkaset osób przeszło w marszu przez centrum miasta pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy białostockiej archikatedrze.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił proboszcz parafii garnizonowej w Białymstoku ks. kmdr por. Zbigniew Rećko. Przypomniał w niej, że chrześcijaństwo od wielu wieków determinuje życie zbiorowe Polaków. „W czasach pokoju staje się źródłem inspiracji do rozwoju kultury, sztuki, działalności charytatywnej, pracy na rzecz dobra wspólnego. Natomiast w czasie niewoli i zagrożeń religia zawsze była elementem spajającym naród i wyzwalającym ukryte pokłady sił duchowych, które pozwalały przetrwać najtrudniejsze chwile i mieć nadzieję wbrew rozsądkowi” – mówił.
Wspominając wydarzenia okresu stanu wojennego tłumaczył, że był to czas który przyniósł wiele krzywd, dramatów i bólu, ale jednocześnie był czasem budzenia ludzkich sumień. „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj – to wskazanie św. Pawła Apostoła z listu do Rzymian stało się drogowskazem tamtych dni. Irytowało szczególnie tych, którzy na różnych szczeblach praktykowali teorię mniejszego zła, której echo wciąż powraca, szczególnie w wypowiedziach tych, którzy byli architektami stanu wojennego” – mówił ks. Rećko.
Kaznodzieja stawiał również pytania o owoce dobra, które się „wówczas zrodziło” i było wynikiem zaangażowaniem się Polaków w walkę o wolność, o prawdę i o „lepszy czas”. Apelował, by nie pozwolić uśpić własnych sumień, by nie stać się obojętnym na wartości, zwłaszcza te „narodowe, chrześcijańskie, mocno zakorzenione w wierze” i do codziennego trudu i pracy na rzecz Ojczyzny.
Na zakończenie liturgii abp Ozorowski stwierdził, że wspominając kolejne rocznice wprowadzenia stanu wojennego „zazwyczaj zauważa się to, co ludzie wówczas wycierpieli, rzadziej zaś tych, którzy bohatersko wówczas walczyli. Smutne jest to, że tak wielu skończyło w więzieniach, radosne zaś – że naród pomimo wszystko nie załamał się” – mówił.
„Dziś kiedy patrzymy z dystansu na to, co się wówczas wydarzyło, ciągle musimy strzec się przed nienawiścią. Przebaczenie, tak jak to uczyniła matka bł. ks. Jerzego, Marianna, nie oznacza jednak uznania, że nic się nie stało ani nie oznacza zapomnienia o tym, co się stało. To przebaczenie jest czymś więcej: jest przyjęciem postawy Chrystusowej, który ucząc miłości na krzyżu modlił się za tych, «którzy nie wiedzą, co czynią»” – podkreślał hierarcha.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali przez centrum miasta pod pomnik kapelana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszki przy białostockiej archikatedrze. W trakcie marszu złożono kwiaty pod tablicą umieszczoną na ścianie byłego pierwszego komisariatu MO przy ul. Lipowej, upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym. Modlono się również przy pomniku bł. Jana Pawła II.
Białostockie obchody 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizował Region Podlaski NSZZ „Solidarność”, Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych w Białymstoku i Białostocki Okręg PiS.
W ramach obchodów Instytut Pamięci Narodowej zorganizował wystawę na Rynku Kościuszki pt.: „586 dni stanu wojennego”. W Książnicy Podlaskiej odbyła się prezentacja książki „Represje stanu wojennego w województwie białostockim 1981-1983/89”.
Otwarto również wystawę dokumentów o stanie wojennym w Archiwum Państwowym, a w ramach cyklicznych spotkań „Przystanek historia” w Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnym przy ul. Warszawskiej odbyło się spotkanie na temat ukrywania osób w stanie wojennym pt.: „Punkty kontaktowe, łączniki, kwatery…”, któremu towarzyszyła prezentacja książki Marka Kietlińskiego i ks. Adama Szota „Źródła i materiały do dziejów NSZZ RI Solidarność w woj. Białostockim w latach 1980-1989”.
11 grudnia br. odbyła się również projekcja filmu o grudniu ’70 „Pamiętajcie grudzień”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.