Monografia o początkach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce
13 grudnia 2013 | 17:18 | mn, awo / pm Ⓒ Ⓟ
„Upili się młodym winem” – to pierwsza książka poświęcona początkom Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Jej autorzy Małgorzata i Marek Nowiccy opisują wiele nieznanych dotąd wydarzeń z lat 70. – powstawanie pierwszych grup modlitewnych, spektakularne nawrócenia. Prezentowana w Warszawie książka jest częścią projektu filmowo-książkowego, w ramach którego oprócz monografii zostanie przygotowanych 10 filmów dokumentalnych.
Jak podkreślają autorzy, publikacja może okazać się przyczynkiem do powstania biografii osób, które otwierały Kościół w Polsce na Odnowę w Duchu Świętym. Opisują w niej szczegółowo okoliczności przeżycia chrztu w Duchu Świętym przez ks. Mariana Piątkowskiego (w Rzymie w 1975) i przez ks. Bronisława Dembowskiego (w Chicago w 1976 r.).
Autorzy opisuje niezwykłą rolę, jaką w początkach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce odegrał ks. prof. Stanisław Nagy z KUL-u oraz kardynał Karol Wojtyła. Po raz pierwszy w tym kontekście cytowana jest nieznana dotąd wypowiedź kard. Wojtyły z 1977 z rekolekcji ewangelizacyjnych w kościele św. Szczepana w Krakowie. Książka zawiera też barwne opisy pierwszych liderów Odnowy w Duchu Świętym, tak duchownych jak i świeckich: ks. Andrzeja Grefkowicza, ks. Adama Schulza, ks. Józefa Kozłowskiego, Stanisławy Kurzei, Andrzeja Sionka, Ryszarda Mortki i Waldemara Tyszko.
Pierwsza grupa Odnowy w Duchu Świętym w Polsce powstała w Lublinie we wrześniu 1975 roku. Założył ją ks. Zbigniew Czerwiński. Tam też odbyło się pierwsze Seminarium Życia w Duchu Świętym. W monografii znajduje się opis zupełnie nieznanej do tej pory pierwszej w Warszawie grupy Odnowy w Duchu Świętym w klasztorze Sióstr Sacre Coeur, która powstała w 1975 roku.
W „Upili się młodym winem” czytelnik znajdzie też opisy wielu spektakularnych nawróceń. Osoby dotknięte w latach 70. mocą Ducha Świętego, służą dziś Bogu i Kościołowi w najrozmaitszy sposób: jest wśród nich wielu księży i sióstr zakonnych. Niemało jest też obecnych kościelnych hierarchów (np. o. Andrzej Madej superior Turkmenistanu czy bp Marek Solczyński nuncjusz apostolski w Gruzji), misjonarzy (np. Jolanta Podolska lekarka – pracuje w szpitalu w Zambii).
Osoby, które doświadczyły odrodzenia w Duchu Świętym w latach 70. zapełniają dziś klasztory kontemplacyjne, klauzurowe – karmelitańskie i dominikańskie. Książka opisuje okoliczności narodzin wielu z tych powołań (m.in. Marioli Stawiarz – dziś s. Marioli od Trójcy Przenajświętszej OCD, Waldemara Tyszko – dziś o. Serafina Tyszko OCD, Anny Wolińskiej – dziś s. Józefy Marii Dominiki OP)
„Upili się młodym winem” to książka także o Ruchu Światło-Życie i jego założycielu ks. Franciszku Blachnickim. Monografia ujawnia nieznane dotąd szerzej fakty: że początki Odnowy w Duchu Świętym w Polsce integralnie związane są z ruchem oazowym. Czytelnik znajdzie tu informacje o tym jak ks. Franciszek Blachnicki modlił się za animatorów o chrzest w Duchu Świętym w Krościenku w 1974 i otworzył Ruch Światło-Życie na Odnowę w Duchu Świętym (w 1975). Autorzy książki opisują też niezwykłe, pełne mocy Ducha Świętego, okoliczności powstania wspólnoty życia w Lipiu (w 1977). To jest jedyna w Polsce wspólnota życia powstała w wyniku charyzmatycznego doświadczenia w latach 70.
Autorzy „Upili się młodym winem” pokazują Odnowę w Duchu Świętym – zgodnie z nauczaniem Stolicy Apostolskiej – nie jako ruch, lecz jako szersze doświadczenie dane całemu Kościołowi. W tym kontekście definiują pojęcie nurtu w polskiej Odnowie w Duchu Świętym. Pokazują, że w latach 70. Odnowa w Duchu Świętym rozwijała się w dwóch nurtach: oazowym i poza oazowym. Opisują tworzenie się tych nurtów i ich specyfikę a także próby stworzenia koordynacji Odnowy aż do 1979 roku, kiedy to powołany został pierwszy Krajowy Zespół Koordynacyjny.
Nowiccy pisząc monografię początków Odnowy w Duchu Świętym korzystali z bardzo obfitych materiałów źródłowych: przede wszystkim wspomnień. Oprócz nich korzystali też pełną garścią z materiałów znalezionych w archiwach watykańskich, oazowych, klasztornych oraz IPN.
Ponad 400-stronicowa książka zawiera kilkadziesiąt fotografii, w większości dotąd niepublikowanych. Zamiast posłowia czytelnik znajdzie w niej interesujący artykuł o. Serafina Tyszko OCD pt. „Duch Święty w moim życiu”.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świdermajer i jest częścią projektu filmowo-książkowego, w ramach którego oprócz monografii zostanie przygotowanych 10 filmów dokumentalnych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dzieje.com.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.