Ostrowiec Świętokrzyski: neokatechumenalny obrzęd przekazania „Traditio Symboli”
11 grudnia 2013 | 11:19 | apis Ⓒ Ⓟ
Wspólnota neokatechumenalna z Ostrowca Świętokrzyskiego uczestniczyła 10 grudnia w obrzędzie przekazania „Traditio Symboli” („Symbolu wiary”) i posłania na dzieło ewangelizacji. Obrzędowi przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Biskup sandomierski mówił, że uroczystość jest uwieńczeniem drogi przebytej przez członków wspólnoty neokatechumenalnej ku pełni życia chrześcijańskiego.
– Przyjęcie „Symbolu wiary” i jego wyznanie ma zarazem charakter osobisty i wspólnotowy, konkretnie ogólnokościelny. To jest wiara całego Kościoła, obecnego w diecezjach i parafiach. Żadna osoba czy nawet wspólnota nie posiada na nią wyłączności. Tym większa, więc powinna być nasza wdzięczność wobec Boga i Kościoła – mówił bp. Nitkiewicz.
– "Symbol wiary", mówimy często "Skład Apostolski", powinien jednocześnie stwarzać i umacniać więzy z innymi chrześcijanami, szczególnie z tymi, którzy w różnych częściach świata cierpią na skutek wojen i prześladowań – podkreślił ordynariusz.
Członkowie Drogi Neokatechumenalnej w najbliższym czasie wyruszą do rodzin swoich parafii i miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z kerygmatem Dobrej Nowiny.
– Nasza droga rozpoczęła się od wizyty ks. Mariana Wiącka, on zaprosił nas na katechezy, które miały pomóc nam w życiu chrześcijańskim. Pytałam sama siebie, po co mi one, co zmienią? Po pierwszym spotkaniu wiedziałam, że są naprawdę drogą do odkrycia miłości Bożej. Nakłoniłam następnie męża, który początkowo był niechętny. I tak obecnie przeżywamy kolejne etapy na drodze neokatechumenalnej – opowiadała Iwona Kowalska.
– Dzisiejsza uroczystość, to kolejny etap naszej formacji. Jest on bardzo ważny, bo w nim wspólnota Kościoła przez ręce biskupa posyła nas by głosić to, co kiedyś sami usłyszeliśmy, byśmy przekazali radość Ewangelii i podzielili się dobrą nowiną Chrystusa. Jesteśmy wezwani do tego, co robili apostołowie. Jesteśmy świadomi, że nie jest to łatwe, ale pokładając ufność w mocy Ducha Świętego jesteśmy spokojni, bo On doda nam siły, by być Bożymi świadkami – podkreślił Grzegorz Kowalski.
Zdaniem ks. Mariana Wiącka, diecezjalnego opiekuna Drogi Neokatechumenalnej, „Traditio Symboli” jest obrzędem przekazania symbolu wiary braciom i siostrom do ich posługi ewangelizacyjnej.
W diecezji sandomierskiej Droga Neokatechumenalna skupia 21 wspólnot w 11 parafiach. Nad każdą wspólnotą czuwa duszpasterz – prezbiter, który wspomaga w formacji i jest kierownikiem duchowym danej wspólnoty.
Droga Neokatechumenalna na świecie zapoczątkowana została w latach 60. w jednym z ubogich przedmieść Madrytu. Obecną nazwę nadała w 1974 r. Kongregacja Kultu Bożego. Naturę Drogi Neokatechumenalnej zdefiniował Jan Paweł II, który napisał m.in.: „Uznaję Drogę Neokatechumenalną jako itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych”. Działa ona w ponad 900 diecezjach w 105 krajach, gdzie w 6 tys. parafiach istnieje 20 tys. wspólnot.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.