Zdjęcie stroju duchownego jak usunięcie przydrożnego krzyża
09 grudnia 2013 | 09:56 | pn / pm Ⓒ Ⓟ
Do usunięcia przydrożnego krzyża porównał zdjęcie stroju duchownego biskup legnicki Stefan Cichy, przywołując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego. W Legnicy 8 grudnia odbyły się obłóczyny siedmiu kleryków seminarium duchownego.
Obłóczyny, czyli przybranie stroju duchownego, na który składają się sutanna, biret i komża, odbyły się w legnickiej katedrze. Przyjmującym strój duchowny siedmiu klerykom III roku towarzyszyli rodzice wraz z rodzinami i przyjaciółmi, proboszczowie rodzinnych parafii, grono przełożonych i wykładowców seminaryjnych, siostry zakonne, a także przedstawiciele stowarzyszeń wspierających swą modlitwą i ofiarą dzieło powołań.
W homilii biskup nawiązał do dzisiejszej uroczystości maryjnej. „Szczególnie dzisiaj w postać Maryi wpatrują się kandydaci do obłóczyn, by być coraz bardziej do Niej podobnymi. Strój ten, a szczególnie komża, ma przypominać o pięknie Maryi, którego odbiciem ma być życie człowieka poświęconego Panu Bogu” – stwierdził.
Biskup przypomniał też słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane pod adresem przyjmujących strój duchowny kleryków: „Sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła”. Natomiast mówiąc o zrzucaniu sutanny Sługa Boży stwierdził: „Zdjęcie stroju duchownego to to samo, co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga”.
W kontekście cytowanych słów kard. Wyszyńskiego, biskup legnicki zwrócił uwagę na wagę obecności osób duchownych w przestrzeni życia społecznego. „Iluż to ludzi w rozmowach z księżmi stwierdza, że obecność księdza w koloratce, czy sutannie, właśnie o Panu Bogu im przypomina – mówił kaznodzieja. – I nieraz domagają się, aby przypominać im o Bogu, właśnie przez obecność wśród nich w stroju duchownym”.
– Niech strój duchowny będzie dla was wyzwaniem do tego, abyście nie tylko różnili się nim od innych ludzi, ale byście idąc za wezwaniem, szczególnie biskupów z pierwszych wieków chrześcijaństwa, starali się o to, aby różnić się od nich jeszcze czymś więcej: swoją wiedzą i świętością – mówił do kleryków bp Cichy. – Ten strój zobowiązuje do tego, by więcej o Panu Bogu wiedzieć, by częściej się z Nim spotykać, by mieć większe doświadczenie Pana Boga niż inni. Ale także by odznaczać się większą świętością i szczególną przynależnością do Pana Boga. Niech Matka Najświętsza Niepokalana, którą dzisiaj w szczególny sposób czcimy, wyprasza wam wierność przyjętym zobowiązaniom, wzrost w świętości i dobre przygotowanie do przyszłych zadań kapłańskich.
Po zakończonej uroczystości w katedrze, rodzice i goście mieli okazję poznać dom Wyższego Seminarium Duchownego, w którym na co dzień klerycy zdobywają wiedzę, formację duchową oraz rozwijają swe zdolności, które posłużą im w przyszłości w pracy duszpasterskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.