Kard. Sean O’Malley: Kuria ma lepiej służyć papieżowi
29 listopada 2013 | 09:50 | rk (KAI/National Catholic Register) / br Ⓒ Ⓟ
Celem reformy rzymskiej Kurii jest to, by lepiej służyła Ojcu Świętemu i lokalnym Kościołom – podkreśla kard. Sean O’Malley. Metropolita Bostonu jako jedyny Amerykanin należy do Rady Kardynałów, która ma pomagać papieżowi w kierowaniu Kościołem, a w szczególności radzić, jak zreformować Kurię.
Purpurat w rozmowie z amerykańskim pismem „National Catholic Register” podkreśla, że wśród członków Rady Kardynałów obecne jest przekonanie, że Kuria potrzebuje zmian. „Chodzi o to, by Kuria działała sprawniej i w ten sposób pozwoliła Ojcu Świętemu na bardziej efektywne zarządzanie. Ważne jest to, by zrobić przegląd funkcji dykasterii i rad papieskich, by zobaczyć, w jaki sposób mogą pracować lepiej” – wyjaśnia. Duchowny podkreśla, że papieżowi Franciszkowi zależy także na duszpasterskiej opiece dla ludzi pracujących w Kurii.
„Wielu z Kurii poświęciło swe życie w służbie Kościołowi. Ale nie powinna im przyświecać postawa karierowiczowska, lecz misyjna. Ojciec Święty chce mieć pewność, że taki jest duch Kurii. Chce zatroszczyć się o jej duszpasterskie potrzeby” – mówi metropolita Bostonu i zwraca uwagę, że papież Franciszek często zaprasza pracowników Kurii na rekolekcje i celebrowane przez siebie Msze. „Bez względu na to, czy chodzi o pracownika zmieniającego żarówki czy dokonującego tłumaczeń” – dodaje.
Według amerykańskiego purpurata, istnieje potrzeba, by Kuria do pewnego stopnia nabrała charakteru międzynarodowego, by w ten sposób lepiej odzwierciedlała zmiany zachodzące w coraz bardziej międzynarodowym Kościele. Przyznaje jednocześnie, że realizacja tego wyzwania jest trudna choćby ze względów językowych czy logistycznych.
Wyjaśnia, że Rada Kardynałów ma doradzać papieżowi w zarządzaniu i przyznaje, że między innymi jego zadaniem jest przybliżanie Ojcu Świętemu najistotniejszych kwestii związanych z Kościołem w USA.
Zapytany, czy model zarządzania Kościołem polegający na konsultacji powinien być rozszerzony na inne struktury, hierarcha zastrzega, że kierowanie Kościołem nie ma nic wspólnego z demokracją. „To Ojciec Święty podejmie decyzje, a my będziemy ich przestrzegać” – tłumaczy.
W dniach 3-5 grudnia odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Kardynałów w Watykanie. W jej skład wchodzą: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, emerytowany arcybiskup Santiago de Chile (Chile); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Sean Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu (USA); kard. George Pell, arcybiskup Sydney (Australia); kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpy (Honduras), jako koordynator, oraz bp Marcello Semeraro, ordynariusz Albano (Włochy), jako sekretarz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.