Abp Gądecki: zadaniem Akcji Katolickiej jest formowanie Bożego człowieka
25 listopada 2013 | 15:08 | bt Ⓒ Ⓟ
Na pierwszorzędne zadanie Akcji Katolickiej, jakim jest formowanie Bożego człowieka, wskazał abp Stanisław Gądecki, podczas spotkania z członkami Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) archidiecezji poznańskiej, którzy w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata obchodzili swoje święto patronalne.
Spotkanie, które odbyło się na Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poprzedziła uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity poznańskiego. Jak podkreślił on w swoim słowie skierowanym do uczestników święta patronalnego, Akcja Katolicka jest naturalnym przedłużeniem KSM-u.
„Jeżeli liczymy na jej odnowienie, to oprócz tworzenia nowych oddziałów parafialnych, musimy także zadbać o przechodzenie do niej młodych ludzi, którzy ukończyli formację w KSM-ie” – mówił abp Gądecki. Dodał, że stowarzyszenia te, poprzez formację swoich członków i podejmowane przez nie akcje, są w stanie przepoić środowiska, w których są obecne duchem chrześcijańskim.
Podczas uroczystości w szeregi KSM-u w archidiecezji poznańskiej przyjęto 16 nowych członków, którzy ślubowali, że są gotowi kształtować swoje życie według zasad Bożych i szerzyć Jego królestwo, będąc wiernymi Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Natomiast do grona członków Akcji Katolickiej oficjalnie przyjęto osoby skupione w trzech nowo powstałych parafialnych oddziałach tego stowarzyszenia, których w archidiecezji działa już ponad 80.
„Naszą wielką radością w tym roku jest powołanie nowych Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej: w parafii pw. Ducha Świętego w Kościanie, pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach i parafii pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Poznaniu-Krzesinach” – podkreśliła w rozmowie z KAI Bogumiła Kania-Łącka, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.
Kania-Łącka podkreśliła przy tym potrzebę podejmowania jeszcze mocniejszej współpracy z KSM-em, z którym już obecnie Akcja Katolicka przygotowuje wspólne inicjatywy, takie jak wyjazdowe rekolekcje adwentowe dla młodzieży i rodzin z małymi dziećmi czy Marsz dla Życia.
W dniu święta patronalnego Akcja Katolicka uhonorowała swoich szczególnie zasłużonych członków. Wręczono także medal „Ad Regnum Dei Augendum” (Dla Wzrostu Królestwa Bożego), który otrzymał Bogdan Rusinek z poznańskiej parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej. Doceniono w ten sposób jego wieloletnie ofiarne zaangażowanie w działalność AK zarówno na szczeblu parafialnym, jak i diecezjalnym.
W czasie spotkania swoją refleksją na temat ogłoszonej 25 lat temu adhortacji apostolskiej „Christifideles laici” (O powołaniu i misji świeckich w Kościele), podzielił się też ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego poznańskiej Kurii, a zarazem sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
„W tym dokumencie Ojciec Święty mówi o różnych formach apostolstwa: o tym, że niezbędne jest indywidualne apostolstwo i świadectwo każdego ochrzczonego, ale bardzo mocno podkreśla apostolstwo w formie zrzeszonej” – zauważył ks. Stułkowski, zachęcając członków KSM-u i Akcji Katolickiej do lektury adhortacji, która może być swoistą mapą pomagającą w odkryciu swojej tożsamości w Kościele.
Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną uczestniczą w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Prowadzi ona działalność oświatową i wychowawczą, kulturalną i informacyjno-wydawniczą, dobroczynną, sportowo-rekreacyjną oraz gospodarczą. Uczestnictwo w niej ma służyć rozwojowi całej chrześcijańskiej wspólnoty, realizacji duszpasterskich przedsięwzięć i ożywianiu duchem Ewangelii wszystkich dziedzin życia.
Akcja Katolicka w Polsce została utworzona w 1930 r., a po II wojnie światowej zdelegalizowały ją władze komunistyczne. Reaktywowała ją Konferencja Episkopatu Polski dnia 2 maja 1996 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II.
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej został ustanowiony 24 czerwca 1996 r. Obecnie liczy on przeszło 80 oddziałów parafialnych.
Historia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce sięga okresu międzywojennego, kiedy to w 1934 r. zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów II RP Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM). Ich działalność prowadzoną w całym kraju przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu reaktywowano w diecezjach krakowskiej i poznańskiej KSMM, a zamiast KSMŻ utworzono Żywy Różaniec Dziewcząt. Obie organizacje zaprzestały swojej działalności w 1953 r. w związku z represjami, jakich doświadczały od władz komunistycznych.
W archidiecezji poznańskiej KSM reaktywowano po raz kolejny w 1997 r., a obecnie na jej terenie działa 20 oddziałów parafialnych tego stowarzyszenia i 3 koła istniejące przy poznańskich uczelniach wyższych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.