Łowicz: Msza jubileuszowa w 75. urodziny bp. Józefa Zawitkowskiego
24 listopada 2013 | 14:12 | x.as, awo Ⓒ Ⓟ
Diecezja łowicka uroczyście dziękowała Bogu za lata posługi bp. Józefa Zawitkowskiego oraz za dar jego życia. Uroczysta Msza św. z okazji 75. urodzin biskupa pomocniczego została odprawiona w katedrze diecezji łowickiej z udziałem licznie zgromadzonych wiernych.
Dostojny Jubilat przyszedł na świat przed 75. laty. W diecezji łowickiej posługuje jako biskup pomocniczy. Wczoraj wieczorem w kościele katedralnym diecezji łowickiej Mszy św., która miała bardzo uroczysty charakter. Byli obecni biskupi, duchowieństwo, przedstawiciele rządu oraz władz samorządowych, siostry zakonne i wielu wiernych, którzy pragnęli podziękować Bogu za dar życia bp. Zawitkowskiego.
Przedstawiciele poszczególnych grup i instytucji skierowali do Biskupa Jubilata podziękowania. Odczytano m.in. list od Prezydenta Rzeczpospolitej. Słowo skierował także biskup łowicki Andrzej Dziuba.
W czasie Mszy św. bp Zawitkowski wygłosił poruszającą homilię, w której umieścił m.in. słowa podziękowania, jak i przeprosiny. Po Mszy św. pozostał jeszcze przez jakiś czas w katedrze, aby osobiście pobłogosławić przybyłym wiernym. Ogromne rzesze ludzi podchodziły do Jubilata, by podziękować mu za jego posługę biskupa pomocniczego diecezji łowickiej.
Bp Zawitkowski, znany też jako ks. Tymoteusz, jest cenionym autorem modlitewników i książek religijnych, poetą i kaznodzieją. W 2012 r. został nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Feniksem Specjalnym za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie”.
Znany jest również jako autor pieśni kościelnych m.in. śpiewanej często w polskich kościołach pieśni „Panie dobry jak chleb”. W 2011 r. napisał pieśń na beatyfikację papieża Polaka. Jej powstanie tłumaczył potrzebą serca.
W 2007 r.otrzymał najwyższe polskie odznaczenie w dziedzinie kultury – medal "Zasłużony kulturze – Gloria Artis".
Bp Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 r. w Wale, w parafii Żdzary, k. Nowego Miasta. Świecenia kapłańskie przyjął 20 maja 1962 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Biskupem tytularnym Ausana i pomocniczym archidiecezji warszawskiej został ogłoszony 26 maja 1990 r., a sakrę biskupią przyjął 9 czerwca. W ramach reorganizacji diecezji w Polsce w 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji łowickiej.
Bp Zawitkowski głosił kazania radiowe od powrotu transmisji Mszy św. przez Polskie Radio w 1980 r. Należy do rekordzistów – wygłosił ich blisko 140. Wszystkie one rozpoczynają się od słów: "Kochani moi". Charakteryzuje je różnorodność form religijnych, refleksji, bogactwo odwołań do polskiej literatury, a przede wszystkim umiejętność nawiązywania bezpośredniego i bliskiego kontaktu ze słuchaczem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.