Sandomierz: uroczyste poświęcenie odnowionego zabytkowego ołtarza w katedrze
17 listopada 2013 | 14:59 | apis Ⓒ Ⓟ
Uroczystego poświęcenia odnowionego XVI–wiecznego ołtarza Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdującego się w sandomierskiej bazyliki katedralnej dokonał 16 listopada br. bp Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystości towarzyszyła sesja naukowo–teologiczna.
Zakończył się kolejny etap renowacji sandomierskiej katedry. Dzięki środkom uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pomocy Starostwa Powiatowego w Sandomierzu i wkładzie własnym parafii przeprowadzone zostały w ostatnich miesiącach prace konserwatorskie zabytkowego ołtarza Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdującego się na ścianie wschodniej katedry.
– Po rozpoczęciu prac podjęto decyzję, że ołtarz powinien być rozmontowany i częściowo przetransportowany do pracowni konserwatorskiej, gdzie poddano go gruntownym pracom zabezpieczającym i konserwatorskim. Po ich zakończeniu na miejscu zmontowano na nowo całość ołtarza wraz z nastawą. Konserwacji zostały poddane także dwa obrazy z ołtarza – Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Boleściwego – informuje ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej.
Po uroczystym poświęceniu przez bp. Nitkiewicza zorganizowana odbyła się sesja naukowo-teologiczna, podczas której została przybliżona historia powstania ołtarza, omówione jego walory artystyczne oraz etapy przeprowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich.
Prowadzący prace konserwatorskie pan Marcin Gruszczyński poinformował, że prace podzielone były na kilka etapów. Część z nich odbywała się na miejscu w katedrze, gdzie odrestaurowywano elementy stałe ołtarza, zaś pozostała część rozmontowana trafiła do specjalistycznej pracowni. Po rozmontowaniu nastawy ołtarza, odsłonięte zostały zachowane we fragmentach dekoracje malarskie ściany pochodzące z drugiej połowy XVI oraz z XVII i XVIII w. Warstwy te wraz z tynkami zostały poddane badaniom i konserwacji technicznej.
– Po demontażu ołtarza musieliśmy pofalowane i popękane obrazy olejne na płótnie bardzo ostrożnie odkleić od desek struktury w celu przeprowadzenia ich konserwacji technicznej. Usunęliśmy werniksy i przemalowania z XX w. Ubytki płótna zostały uzupełnione wklejonymi protezami. Odczyszczona, zdezynfekowana i zaimpregnowana została powierzchnia płótna odwrocia. Uzupełniono ubytki zapraw obrazów i wykonano ich scalenie kolorystyczne – poinformował konserwator.
– Podczas badań konserwatorskich odsłonięto we fragmentach elementy pierwotnej kompozycji obrazu Matki Bożej. Można stwierdzić, że pierwotnie obraz był większego formatu i został po docięciu wtórnie użyty do dekoracji ołtarza. Konserwacji poddano również metalowe sukienki i koronę z obrazu Chrystusa Boleściwego oraz korony, gwiazdy i półksiężyc z obrazu Matki Bożej – dodał.
W sesji podsumowującej prace związane z renowacją ołtarza wzięli udział przedstawiciele władz Sandomierza i Powiatu Sandomierskiego, kapłani, seminarzyści oraz mieszkańcy miasta.
Bazyliką katedralną Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu jest kościół gotycki wzniesiony ok. 1360 r. i rozbudowany w połowie XV w. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzi z XVI w. i jest uznawany za jedną z najstarszych kopii lub obrazów naśladujących jasnogórską ikonę Matki Bożej. Historia obrazu poza miejscem pochodzenia jest mało znana. Namalowany został przez anonimowego malarza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.