Poznań: modliltwy za chrześcijan prześladowanych w Nigerii
15 listopada 2013 | 00:52 | msz Ⓒ Ⓟ
O silną wiarę dla prześladowanych chrześcijan w Nigerii i gotowość miłowania nieprzyjaciół oraz o nawrócenie ludzi, którzy żywią nienawiść wobec chrześcijan modlono się podczas nabożeństwa słowa Bożego w poznańskiej katedrze. W modlitwie uczestniczył bp Hyacinth Egbebo MSP z Wikariatu Apostolskiego Bomadi w Nigerii.
„Błagam świat, aby przyszedł z pomocą Nigerii. W XXI wieku nie możemy się zgodzić na wyznawanie religii islamu, której nie akceptujemy” – apelował bp Egbebo.
Nabożeństwo rozpoczęło się zapaleniem od Paschału świecy solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Modlitwie za prześladowanych towarzyszyły relikwie Krzyża św., które są przechowywane w poznańskiej katedrze.
W prezbiterium świątyni został umieszczony obraz namalowany przez niemieckiego księdza S. Klegna, zatytułowany „Staliśmy się pośmiewiskiem dla świata”. Obraz przedstawiał wypełnioną po brzegi arenę cyrkową, w centrum której – w świetle reflektora – znajduje się ukrzyżowana postać głową w dół, tak jak św. Piotr.
„Ten obraz zachęca do refleksji, byśmy zadecydowali, po której stronie chcielibyśmy być – czy na widowni, czy na scenie Bożej miłości, sprawiedliwości i prawdy” – mówił ks. dr Szymon Stułkowski, koordynujący działalność środowisk misyjnych w archidiecezji poznańskiej.
Bp Egbebo podzielił się z zebranymi w poznańskiej katedrze świadectwem na temat mających miejsce w Nigerii prześladowań. Podkreślił, że wszystko, co jest utożsamiane z kulturą Zachodu, a więc demokracja i Kościół, jest niszczone i dewastowane. Chrześcijanie są dyskryminowani. Ci, którzy noszą chrześcijańskie imiona, nie otrzymują szkolnych stypendiów. Szkoły katolickie przejął rząd.
„Na północy kraju kościoły katolickie są sklasyfikowane jak domy publiczne czy miejsca, gdzie można nabyć alkohol” – zaznaczył bp Egbebo. Mimo to ludzie uczestniczą w nabożeństwach w kościołach, choć jest to bardzo niebezpieczne z uwagi na częste zamachy bombowe, które są przeprowadzane w świątyniach.
Zwrócił uwagę, że Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki, ale ludność żyje w wielkiej biedzie. „Nie mamy dróg, szpitali, czystej wody, elektryczności, mimo że południe Nigerii bogate jest w ropę naftową, ludność nie ma z tego żadnych korzyści” – stwierdził bp Egbebo.
Przypomniał też krwawe zamachy, które miały miejsce w święta Bożego Narodzenia ubiegłego roku.
„Celem akcji prowadzonej przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest uwrażliwienie chrześcijan na trudną sytuację prześladowanych braci i sióstr w wierze w krajach, gdzie z powodu wiary w Chrystusa tracą oni życie” – zauważył abp Stanisław Gądecki.
Metropolita pnański wskazał, że w dwudziestu krajach świata przejście z islamu na chrześcijaństwo grozi śmiercią. Przekonywał, że z islamem nie można rozmawiać, ale z muzułmanami niedotkniętymi ekstremizmem fundamentalnym jest to możliwe.
Nabożeństwo zakończyło się uroczystym wyznaniem wiary i błogosławieństwem relikwiami Krzyża św.
W nabożeństwie słowa Bożego i spotkaniu z bp. Hyacinthem Egbebo MSP z Wikariatu Apostolskiego Bomadi w Nigerii uczestniczyli kapłani, zakonnicy, siostry duchowne, klerycy seminarium duchownego, studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego oraz poznaniacy.
Bp Egbebo przyjechał do Polski na zaproszenie Polskiej Sekcji organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (Kirche in Not) i Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.