Abp Ziemba: wątpiący oraz niewierzący nie chcą podejmować zagadnienia wiary w życie wieczne
10 listopada 2013 | 13:08 | xmb Ⓒ Ⓟ
Wiara w życie wieczne, cele, znaki i owoce Roku Wiary, zadania rodziny w procesie przekazywania wiary – to główne zagadnienia, jakie podejmuje abp Wojciech Ziemba w liście pasterskim na zakończenie Roku Wiary, który jest dziś czytany we wszystkich kościołach archidiecezji warmińskiej.
Abp Ziemba podkreśla, że wątpiący oraz niewierzący nie chcą podejmować zagadnienia wiary w życie wieczne lub traktują śmierć jako zakończenie wszystkiego. Tak jedno, jak i drugie rozwiązanie jest po prostu ucieczką przed problemem. Ci, którzy wolą o skutkach śmierci nie myśleć, czynią to z lęku przed odpowiedzialnością za swoje ziemskie życie.
Dlatego zdaniem arcybiskupa współczesnemu człowiekowi potrzebna jest, oparta na wierze w życie wieczne ostateczna odpowiedzialność za życie doczesne, która zobowiązuje do rzetelnego życia tutaj, na ziemi.
Hierarcha przestrzega przed lekceważeniem i nieuznaniem prawdy o życiu wiecznym i zadaje pytanie: co dać w zamian tym, którzy zostali w tym życiu pokrzywdzeni? Można podważać inne prawdy wiary – pisze dalej metropolita warmiński – można lekceważyć wiarę i religię jako taką, można nie chcieć poznać całej historii ludzkości budowanej na poczuciu odpowiedzialności. W każdym jednak wypadku trzeba zdobyć się na odrobinę przyzwoitości i przyznać się do lęku właśnie przed odpowiedzialnością.
W tym kontekście abp Ziemba zatrzymuje się nad przebudzeniem i ożywieniem, jakie w życiu konkretnych osób i wspólnot Archidiecezji Warmińskiej przyniósł Rok Wiary. Hierarcha wylicza inicjatywy podjęte w Roku Wiary, które przyczyniły się odnowienia wiary: rekolekcje ewangelizacyjne, uczestnictwo w Archidiecezjalnej Szkole Biblijnej, w Kręgach Biblijnych działających przy parafiach. Owocem Roku Wiary staje się jej wzbogacenie, wzrost, większa dojrzałość, co wyraża się w bardziej czytelnych postawach chrześcijańskich, na co dzień w podejmowaniu odpowiedzialności na Kościół, za swoją wspólnotę parafialną, za jej przyszłość.
W końcowej części listu, nawiązując do logo Roku Wiary: łódź z żaglem na wzburzonych falach, abp Ziemba podkreśla, że jest to nie tylko obraz Kościoła, ale również rodziny na niespokojnych falach współczesności. Rodzina może przetrwać i przezwyciężyć wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Potrzebuje jednak spoistości i trwałości. Gwarancją ocalenia łodzi Kościoła jest obecny w niej Chry-stus.
List kończy zaproszenie skierowane do wszystkich parafii i wspólnot, przedstawicieli rodzin, ka-płanów oraz osób życia konsekrowanego na uroczystą Mszę św., która zamknie obchody Roku Wiary w archidiecezji warmińskiej. Zostanie ona odprawiona 16 listopada, o godz. 12.00 w kościele współkatedralnym św. Jakuba na Starym Mieście w Olsztynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.