Polskie wydanie L’Osservatore Romano przypomina pielgrzymkę diecezji włocławskiej do Rzymu
09 listopada 2013 | 15:37 | ks.an Ⓒ Ⓟ
Ukazał się listopadowy numer polskiego wydania l’Osservatore Romano – pisma wydawanego w Watykanie, które ukazuje się w wersji polskiej jako miesięcznik. W tekście dotyczącym audiencji generalnej z dnia 18 września br. znalazły się słowa, jakie Ojciec Święty Franciszek skierował do bp. Wiesława Meringa i pielgrzymów diecezji włocławskiej, którzy przybyli do Rzymu z okazji obchodzonego w Kościele Roku Wiary.
Podczas audiencji ogólnej w Watykanie 18 września br. papież Franciszek pozdrawiając Polaków w sposób szczególny zwrócił się do pielgrzymów diecezji włocławskiej z bp. Meringiem, przybyłych do Rzymu z okazji Roku Wiary. W swojej katechezie Ojciec Święty mówił o Kościele, który jak matka wskazuje swym dzieciom drogę, obdarza je miłością i przebaczeniem oraz zawierza je Bogu.
Papież pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów świata. Zwracając się do Polaków powiedział: "Serdecznie witam obecnych tu Polaków. W sposób szczególny pozdrawiam pielgrzymów z diecezji włocławskiej z biskupem Wiesławem Meringiem, przybyłych do Rzymu, aby w Roku Wiary umacniać swoje zakorzenienie w tradycji Apostołów i ożywiać zaangażowanie w życie Kościoła. Niech Duch Święty oświeca was i prowadzi. Z serca wszystkim błogosławię!" Papieskie pozdrowienie przytacza polskie wydanie l’Osservatore Romano.
Już w wydaniu codziennym watykańskiego dziennika z dnia 19 września br. ukazującym się w języku włoskim, oprócz przytoczonych słów papieża Franciszka z audiencji generalnej, l’Osservatore Romano wymieniło „biskupa Wiesława Meringa i biskupa Stanisława Gębickiego z grupą 900 pielgrzymów z diecezji włocławskiej” podając nazwy tych parafii naszej diecezji, z których w środowe przedpołudnie na Placu św. Piotra w Watykanie były obecne grupy pielgrzymkowe.
W komentarzu do diecezjalnej pielgrzymki zamieszczonym przez watykański dziennik czytamy, że w Roku Wiary do Rzymu przybyli pielgrzymi „z prastarej diecezji włocławskiej”. Dziennik informuje o uroczystości przekazania relikwii włocławskich Męczenników w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej. Cytuje także słowa bp. Meringa: „To jest także rodzinna diecezja św. s. Faustyny Kowalskiej e św. Maksymiliana Kolbe. W naszej katedrze w 1924 na kapłana wyświęcony został ks. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. W 1984 r. we Włocławku został zamordowany bł. ks. Jerzy Popiełuszko”. Jak przypomina l’Osservatore Romano w wydaniu z dnia 19 września br. zdaniem bp. Meringa „mówimy tu o dziedzictwie duchowym, które wzywa do upamiętniania wzorów świętości przez bycie świętymi i świadkami pokoju”. Całość artykułu zatytułowano „Głosy pokoju na Placu św. Piotra”.
Blisko 900 osób i ponad 40 księży z diecezji włocławskiej pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Wiesława Meringa i biskupa pomocniczego Stanisława Gębickiego w dniach od 17 do 19 września br. z okazji Roku Wiary pielgrzymowało do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem i do grobu bł. Jana Pawła II.
17 września o godz. 18.00 w Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej miała miejsce „Stacja Męczenników Kościoła Włocławskiego”. Podczas Mszy świętej uroczyście zostały przekazane relikwie Męczenników II wojny światowej z diecezji włocławskiej, zwłaszcza bł. Biskupa Michała Kozala i Męczenników z Osięcin: błogosławionych księży Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy. Na relikwiarzu, który ma kształt otwartej księgi, wypisane zostały jednak imiona wszystkich beatyfikowanych przez bł. Jana Pawła II Męczenników II wojny światowej z diecezji włocławskiej.
18 września o godz. 10. na Placu św. Piotra podczas audiencji generalnej pielgrzymi spotkali się z papieżem Franciszkiem. A o godz. 16. na cmentarzu wojennym na Monte Cassino odprawiona została Msza święta dla wszystkich pielgrzymów. 19 września o godz. 7 pielgrzymi z Włocławka spotkali się na Mszy świętej przy grobie bł. Jana Pawła II, podczas której homilię wygłosił bp Mering.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.