Koprzywnica – Sulisławice: otwarcie szlaku sacro-turystycznego i pielgrzymka
06 listopada 2013 | 19:34 | apis Ⓒ Ⓟ
Uroczyste otwarcie Sacro–turystycznego Szlaku Pątniczego Koprzywnica – Sulisławice odbyło się 6 listopada br. w Koprzywnicy. Przy tej okazji odbyła się także pielgrzymka do sanktuarium Matki Boskiej Sulisławskiej, w której wzięło udział 70 osób.
Otwarcie nowej pątniczej trasy połączono z doroczną 124. pielgrzymką mieszkańców Koprzywnicy, którzy od ponad wieku podążają do sanktuarium, aby podziękować za uratowanie przed zarazą cholery w 1889 roku.
Na 8-kilometrowej trasie z Koprzywnicy do Sulisławic, na którą wyruszyli pielgrzymi, postawionych zostało 9 półtorametrowych figur świętych i postaci historycznych, które wykonali artyści z regionów świętokrzyskiego i podkarpackiego. Przedstawiają one: bł. Wincentego Kadłubka, św. Franciszka, św. Annę, pielgrzyma, św. Huberta, św. Jakuba, św. Floriana, św. Walentego, Dorotę Ogrufinę, która przywiozła na te tereny cudowny obraz Matki Boskiej Sulisławskiej oraz kapliczkę sulisławską.
Rzeźby powstały latem podczas pleneru artystycznego zorganizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Plener był częścią projektu, w ramach którego powstał też Sacro–turystyczny Szlak Pątniczy Koprzywnica – Sulisławice. Współfinansowany był ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Autorami rzeźb byli artyści z regionu świętokrzyskiego i z województwa podkarpackiego.
Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy Alicja Stępień zapowiedziała zagospodarowanie trasy, która ma przybliżyć turystom i pielgrzymom lokalną historię oraz ułatwić odpoczynek i medytację w pielgrzymowaniu. – Szlak ma służyć nie tylko pątnikom. Może być miejscem do wypoczynku i rekreacji oraz wypadów rowerowych – powiedziała dyrektor Alicja Stępień.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia planują w przyszłości przygotowanie gier terenowych dla turystów przemierzających trasę oraz punktu gastronomicznego, w którym będzie można posilić się potrawami kuchni regionalnej. Trasa częściowo pokrywa się ze szlakiem świętego Jakuba i sandomierskim szlakiem jabłkowym. Na szlaku stoją także figury i krzyże ufundowane w XIX i XX w. przez okolicznych mieszkańców. Drogą tą od dawna przemieszczają się z Koprzywnicy oraz innych miejscowości do Sulisławic rzesze pielgrzymów. Na niektórych kapliczkach i figurach znajduje się motyw zaczerpnięty z wizerunku cudownego obrazu Matki Boskiej Bolesnej zwanej również Sulisławską.
Obraz Matki Boskiej Bolesnej Sulisławskiej znajduje się w sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła i zasłynął licznymi uzdrowieniami. Koronacja obrazu odbyła się 8 września 1913 r. Dokonał jej ordynariusz bp Marian Ryx.
W czasie IV pielgrzymki Ojciec Święty Jana Paweł II poświęcił jego nowe korony w Radomiu. Powtórnej koronacji dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 7 lipca 1991 r. w Sulisławicach. W 2010 r. sanktuarium obchodziło 400–lecie obecności obrazu w parafii.
Do 1951 r. w sanktuarium posługiwali księża diecezjalni. Dnia 8 grudnia 1951 roku ówczesny ordynariusz sandomierski bp Jan Kanty Lorek wydał dekret przekazujący Sulisławice, jako maryjne sanktuarium i parafię Zgromadzeniu Zmartwychwstańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.