Biskup Guzdek modlił się przy grobach żołnierzy i kapelanów
31 października 2013 | 17:46 | kos Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy WP Józef Guzdek modlił się 31 października przy grobach żołnierzy i kapelanów na Cmentarzu Wojskowym, na stołecznych Powązkach, także przy grobie ks. płk Jana Mrugacza, wieloletniego kapelana saperów. Chwilę modlitwy poświęcił uczestnikom Powstania Warszawskiego, przy kwaterach żołnierzy „Żywiciela”, „Zośki” i „Parasola”. Modlił się też i zapalił znicz w kwaterze „Ł”, w miejscu ekshumacji bohaterów niepodległościowego podziemia.
Ordynariusz wojskowy co roku odwiedza wojskowy cmentarz w Warszawie. W kwaterze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej zapalił znicz na jednym z anonimowych grobów. Modlił się także w Dolince Katyńskiej i przed pomnikiem Gloria Victis.
Biskup Guzdek odmówił modlitwę w intencji poległych w wojnie obronnej Polski 1939 roku oraz ofiar katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Pod pomnikiem umieścił zapalony znicz.
Modlił się także w miejscu osławionej kwatery „Ł”, gdzie przez minione dwa lata prowadzone były prace ekshumacyjne bohaterów podziemia niepodległościowego. W miejscu symbolicznego muru pamięci, który został zburzony podczas prac ekshumacyjnych, znajduje się obecnie mogiła usypana z kamieni i zwieńczona krzyżem.
Biskup Guzdek podziękował spotkanym żołnierzom Batalionu Reprezentacyjnego, za opiekę nad wojskowymi mogiłami i asystę jaką tworzą podczas nawiedzania przez warszawiaków cmentarza. Rozmawiał także z uczniami SP 63 w Warszawie, którzy uczestniczyli na Powązkach Wojskowych w lekcji historii. Pytał o postacie historyczne, m. in. o zmarłego w poniedziałek premiera Tadeusza Mazowieckiego, życzył im też powodzenia w nauce.
Swoją wizytę na Powązkach biskup Guzdek zakończył wizytą i chwilą modlitwy przy żołnierzach 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki oraz w kwaterze uczestników Powstania Styczniowego , którego 150. rocznicę obchodzimy w tym roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.