Leszno: wystawa dzieł sztuki należących do KUL
30 października 2013 | 14:10 | lj Ⓒ Ⓟ
Wystawę zbiorów sztuki KUL – Ex Thesauro Universitatis (Ze skarbca Uniwersytetu) otwarto wczoraj w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Na ekspozycji można zobaczyć obrazy i rysunki artystów polskich, od Jana Matejki do Jerzego Nowosielskiego oraz mistrzów włoskich i niderlandzkich od XVI do XVIII w.
Wystawa prezentuje wybór najcenniejszych dzieł sztuki należących do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, które od prawie 60 lat pozostają pod opieką merytoryczną Instytutu Historii Sztuki KUL, służąc jako doskonała baza dydaktyczna dla studentów.
W czasie otwarcia wystawy Rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał, że utworzenie uniwersyteckiej kolekcji dzieł sztuki miało miejsce w 1932 r. Wówczas ks. kan. Jan Władziński podarował Uniwersytetowi gromadzony latami zbiór dzieł sztuki.
Licząca ponad 4 tys. obiektów kolekcja uległa niemal całkowitemu rozproszeniu podczas II wojny światowej. W latach powojennych, dzięki determinacji władz uczelni, a także licznym darowiznom, zbiory odrodziły się i liczą obecnie blisko 1.700 eksponatów.
Rektor KUL podkreślił, że uniwersyteckie zbiory sztuki służą przede wszystkim edukacji kolejnych pokoleń historyków sztuki i są niezwykle rzadko prezentowane publicznie, jednak dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Instytutu Historii Sztuki KUL i Muzeum Okręgowego w Lesznie, wystawa stwarza miłośnikom sztuki niepowtarzalną okazję do zapoznania się z najciekawszymi obiektami muzealnymi z tej cennej kolekcji.
Ks. prof. Dębiński życzył gościom życzył by ‘skarbiec Uniwersytetu’ był nie tylko źródłem przeżyć estetycznych, ale by uwrażliwiał na wszystkie wartości, których nośnikiem jest kultura.
Otwarcie wystawy stało się także okazją do spotkania członków istniejącego od 1922 r. Towarzystwa Przyjaciół KUL oraz absolwentów KUL.
Wystawę w Muzeum Okręgowym w Lesznie można oglądać do 2 marca 2014 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.