Poznań: obchody Tygodnia Misyjnego
26 października 2013 | 14:34 | bt Ⓒ Ⓟ
W Poznaniu na obchody kończącego się właśnie Tygodnia Misyjnego złożyły się codzienne Msze św. sprawowane przez misjonarzy w bazylice farnej oraz odbywające się po nich spotkania tematyczne. W ich przygotowanie włączyło się 13 środowisk podejmujących w stolicy Wielkopolski różnorodną działalność misyjną.
Przygotowywane w Poznaniu od kilku lat obchody Tygodnia Misyjnego są okazją do wspólnej modlitwy, także różańcowej, w intencji misji, a także prezentacji działań na rzecz misji. Podczas codziennych spotkań misjonarze i wolontariusze posługujący na misjach dzielą się z poznaniakami swoimi doświadczeniami.
W tym roku w ramach spotkań tematycznych o swojej pracy opowiadali salezjanin ks. Józef Kamza, misjonarz z Peru, werbista o. Czesław Brzezicki, misjonarz z Papui Nowej Gwinei oraz oblat o. dr Paweł Zając, który pracował w północnej Kanadzie. Swoimi doświadczeniami podzielili się także wolontariusze medyczni, którzy posługiwali w Republice Południowej Afryki.
Ostatniego wieczoru o swoim pobycie w Berdiańsku na Ukrainie opowiadali uczestnicy wolontariatu misyjnego, który Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała w sierpniu tego roku. Czternastu wolontariuszy pomagało nie tylko w tamtejszej parafii katolickiej, ale również w Centrum Dziecięcym „Quo vadis” prowadzonym przez Caritas. Proponowali dzieciom różne zabawy oraz uczyli je tańca i języka angielskiego.
„Tamtejsze dzieci są bardzo spragnione miłości. Czasami nie musieliśmy wiele robić, wystarczyło z nimi po prostu być” – przyznaje jeden z wolontariuszy kleryk Jakub Drosik zauważając, że nie ma ich na Ukrainie wiele, bowiem sporo kobiet poddaje się tam aborcji. „Dziewięć lat temu tamtejszy proboszcz, ks. Zdzisław Zając założył wspólnotę, która pomaga kobietom po aborcji. Niektóre z jego podopiecznych poddały się jej nawet kilkanaście razy” – dopowiada.
Wolontariusze spędzali również czas z osobami bezdomnymi, które korzystają z prowadzonej przez parafię jadłodajni oraz noclegowni. „Proponowaliśmy im wspólną modlitwę i dzieliliśmy się z nimi swoimi świadectwami, uświadamiając im, że do nich Jezus również przychodzi” – tłumaczy Tymoteusz Białkowski, student V roku stomatologii.
Z kolei Ola Ślosarczyk, studentka V roku filologii romańskiej podkreśla, że jako wolontariusze dawali świadectwo samą swoją obecnością. „Dało się zauważyć, że dla tych ludzi jest ważne, iż młodzi ludzie przyjechali zrobić dla nich, a tym samym dla Jezusa, coś dobrego” – zauważa.
„Największym odkryciem przeżytego tam czasu było dla nas to, że owszem, my dajemy, ale o wiele więcej otrzymujemy. Myślę, że każdy z naszej czternastki podczas pobytu w Berdiańsku jeszcze bardziej pokochał Kościół i rozpalił się do modlitwy” – zauważa natomiast ks. Adam Pawłowski, opiekun grupy wolontariuszy dodając, że ten wyjazd pokazał im, że trzeba jeździć na misje, tym bardziej, że na mocy chrztu wszyscy jesteśmy do tego posłani.
Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowski, koordynujący pracę środowisk misyjnych Poznania, a jednocześnie opiekun naukowy Akademickiego Koła Misjologicznego, Poznań jest miastem bogatym w środowiska i grupy angażujące się w działalność misyjną Kościoła. Stąd dla ułatwienia im współpracy przygotowano misyjną mapę Poznania, która zawiera kontakty do wszystkich grup i środowisk misyjnych. Otrzymał ją też każdy z uczestników spotkań odbywających się w ramach Tygodnia Misyjnego.
„W ciągu tych minionych dni umocniliśmy się świadectwem i modlitwą wielu ludzi zaangażowanych w misje. Ufam, że to ziarno, które zostało zasiane, będzie dojrzewało w sercach ludzi i owocowało powołaniami misyjnymi do różnych form wolontariatu, a może i dłuższego pobytu na misjach” – przyznaje ks. Stułkowski dopowiadając, że na przyszłoroczny Tydzień Misyjny zaplanowano w Poznaniu Archidiecezjalny Kongres Misyjny, który będzie stanowił przygotowanie do Krajowego Kongresu Misyjnego organizowanego w 2015 r.
Tygodniowi Misyjnemu w Poznaniu, podobnie jak w całym kraju, towarzyszyło w tym roku hasło „Miłosierdzie Boże dla całego świata”. W rozpoczynającą go Niedzielę Misyjną w bazylice farnej otwarto wystawy: „Lekarze pomagają misjom” przygotowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” oraz „Zasady Sprawiedliwego Handlu” Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu. Dodatkowo. W Cafe Misja Centrum Kultury Fara otwarto natomiast wystawę „Dentysta w Afryce” Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.
Obchody Poznańskiego Tygodnia Misyjnego przygotowało Akademickie Koło Misjologiczne działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy z Cafe Misja Centrum Kultury Fara.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.