Bądźcie ostrożni w korzystaniu z internetu
26 października 2013 | 11:30 | pz / pm Ⓒ Ⓟ
Apeluję o ostrożność i rozwagę w korzystaniu z internetu – powiedział do kapłanów biskup Jerzy Mazur podczas cyklicznych spotkań rejonowych duchowieństwa diecezji ełckiej.
Odniósł się tym apelem do pedofilii, która według niektórych mediów jest głównym problemem Kościoła. – Niemniej jednak nie można lekceważyć tej sprawy, która poważnie dotyka całą wspólnotę Kościoła. Jeżeli ktoś wejdzie na strony internetowe związane z pornografią i pedofilią – tego już się nie wymaże. To zostaje i jest argumentem nie do zbicia, nie do odparcia. Apeluję o ostrożność, proszę na takie strony nie wchodzić. Czymś nierozważnym jest też pożyczanie komuś swojego komputera: ktoś będzie takie strony przeglądał, nie wytłumaczycie się – mówił biskup ełcki.
Hierarcha przedstawił kapłanom efekty pracy ostatniego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jak przypomniał, zostały na nim przyjęte wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie oskarżeń duchownych o czyny przeciw szóstemu przykazaniu dekalogu z osobą niepełnoletnią. – Na ostatnim zebraniu plenarnym KEP zatwierdziliśmy trzy aneksy określające precyzyjne reguły udzielania pomocy ofiarom, prowadzenia dochodzenia przeciwko księżom oskarżonym o pedofilię i formacji przyszłych księży – poinformował.
Jeżeli chodzi o pierwszy aneks – stwierdza się w nim, że troska o ofiary nadużyć seksualnych to podstawowy akt sprawiedliwości ze strony wspólnoty Kościoła, odczuwającej ból i wstyd z powodu krzywdy wyrządzonej dzieciom i młodzieży. Wyszczególnione zostały różnorodne formy pomocy psychologicznej, jaką zobowiązany jest zapewnić biskup lub przełożony zakonny będący zwierzchnikiem oskarżonego kapłana zarówno osobie poszkodowanej jak i jej bliskim. Mowa jest też o konieczności podjęcia działań mających na celu odbudowania zaufania i przywrócenia klimatu dla kontynuacji pracy duszpasterskiej we wspólnocie kościelnej zranionej niegodnym postępowaniem duchownych. Drugi aneks – przepisy, które określa ten dokument – są ostrzejsze od polskiego prawa, które za przestępstwo takie uznaje czyny popełnione z osobą poniżej 15. roku życia (aneks określa wiek poniżej 18. roku życia). Aneks przypomina, że osoba skarżąca ma prawo oprócz zgłoszenia do władz Kościoła zgłosić popełnienie przestępstwa do władz świeckich. Media chcą zobowiązać biskupów do tego, by to oni taki fakt zgłaszali – tymczasem powinna to robić osoba skrzywdzona. Przełożony ma prawo takiego duchownego zawiesić w pełnionych obowiązkach, jednocześnie zapewniając mu opiekę psychologiczną i wskazując miejsce zamieszkania. Jeżeli dochodzenie nie potwierdza zarzutów przełożony jest zobowiązany przywrócić niesłusznie oskarżonemu duchownemu wcześniej pełnione stanowisko i uczynić wszystko, by odzyskał dobre imię. Nie możemy zaprzestać pracy z dziećmi i młodzieżą – tłumaczył bp Mazur.
Głównym tematem spotkania była peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia oraz hasło nowego roku duszpasterskiego 2013/2014: „Wierzę w Syna Bożego”.
W różne szczegółowe zagadnienia związane z peregrynacją, która trwa na terenie diecezji ełckiej wprowadził bp Romuald Kamiński. Ks. Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Ełckiej Kurii Diecezjalnej przedstawił priorytety duszpasterskie na nadchodzące lata formacji poprzedzającej 1050. rocznicę Chrztu Polski. Są nimi: słowo Boże, ewangelizacja, katecheza dorosłych przed chrztem dziecka.
Konferencje rejonowe odbyły się 21, 23 i 25 października w Orzyszu, Suwałkach i Ełku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.