Ks. Tadeusz Golecki laureatem XIX edycji nagrody im. Franciszka Karpińskiego
25 października 2013 | 14:29 | tm Ⓒ Ⓟ
Za „przenikniętą wiarą i potwierdzoną życiem poezję" kapituła XIX edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego obradująca 24 października w Białymstoku pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego – metropolity białostockiego przyznała tegoroczną nagrodę ks. Tadeuszowi Goleckiemu.
Kapituła nagrody przyznawanej przez białostocki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, uzasadniła, że przyznaje ją w tym roku ks. Goleckiemu za „przenikniętą wiarą i potwierdzoną życiem poezję, która otwiera na dramat ludzkiego losu, chrześcijańskie dziedzictwo śródziemnomorskiej kultury i wszechmogącego Boga”.
Zapytany przez KAI o pierwsze wrażenia po otrzymaniu wiadomości o przyznaniu nagrody ks. Golecki powiedział, iż jest niezwykle zaskoczony faktem przyznania mu tej nagrody, tym bardziej, że wcześniej otrzymało ją wiele znakomitych osób. – Jednocześnie bardzo mnie ta wiadomość ucieszyła, gdyż Franciszek Karpiński jest mi poetą bliskim, z którego poezją od dzieciństwa wzrastałem. Dziś trudno wyobrazić sobie literaturę polską bez „Laury i Filona” czy „Żalów sarmaty”, a muzykę kościelną bez pieśni religijnych „Kiedy ranne wstają zorze”, „Zróbcie mu miejsce” czy kolędy „Bóg się rodzi”. Dziś może nie śpiewamy ich często, z uwagi na to, że żyjemy w innym kontekście religijnym, ale Franciszek Karpiński pozostaje dla mnie wzorem i inspiracją dla mojej poezji” – dodał kapłan.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 30 listopada 2013 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego przy ul. Kilińskiego 16 w Białymstoku.
Nagroda im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Białymstoku od 1995 r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m. in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Stefan Sawicki, Wojciech Wencel i prof. Elżbieta Feliksiak.
Tegoroczny laureat Nagrody im. Franciszka Karpińskiego to poeta, autor tekstów i tłumacz. Urodził się w 11 grudnia 1959 r. w Mońkach. Studiował w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Po święceniach kapłańskich pracował w Zabłudowie i w Białymstoku – w parafii św. Kazimierza, skąd wyjechał na misje do Brazylii. Po powrocie z misji, w latach 90. pracował we Włoszech (Toskania). Od 2000 r. mieszka i pracuje w diecezji Chur w Szwajcarii.
Jest autorem zbiorków poetyckich: „Niosą mnie wczoraj” (1995), „Pod Krzyżem Południa” (1996), „Tra parentesi di sogno” (1996) – Rzym, „A jednak…” (2001), „Codziennie pośród dróg” (2006), „Po śladach, po słowach” (2008), a także tłumaczeń: „Conversazione ”(1995) – tłumaczenie na język włoski książki „Rozmowa” Elżbiety Kozłowskiej-Świątkowskiej, „W tajemnym drżeniu głosów” Bruno Baldassarri (1997) – wybór i tłumaczenie z języka włoskiego, „Widziane z serca” Vicente M. Vajá Castillejos (1999) – wybór i tłumaczenie z języka hiszpańskiego. W 2006 r. wydał tomik poezji dla dzieci pt.: „Rozgadany świat”, a w roku 2011 kolejny pt. „Las uczy nas”. Jest autorem libretta oratorium o bł. ks. Michale Sopoćce „Oto wierny Sługa Mój”.
W skład kapituły nagrody, której przewodniczy abp Ozorowski wchodzą: dr hab. Bernadetta Puchalska-Dąbrowska prof. Uniwersytetu w Białymstoku, Dorota Sokołowska, dr hab. Dariusz Kulesza prof. Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr hab. Jarosław Ławski, Jan Leończuk, Romuald Gumienniak i Bogusława Wencław.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.