Tulce: prymas senior Muszyński odsłonił tablicę ku czci Leona Barciszewskiego
25 października 2013 | 12:40 | msz Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach prymas senior Henryk Muszyński odsłonił tablicę ku czci Leona Barciszewskiego, przedwojennego działacza samorządowego, dyplomaty, prezydenta Gniezna i Bydgoszczy. Uroczystość, którą poprzedziła koncelebrowana Msza św., odbyła się z okazji 130. rocznicy urodzin pochodzącego z tej podpoznańskiej wsi wybitnego działacza niepodległościowego, zamordowanego na początku II wojny światowej przez Niemców.
– Leon Barciszewski nie lękał się wziąć na siebie wielkich zobowiązań w czasach przełomu – mówił w homilii abp senior Muszyński. Podkreślił, że wartości, którymi kierował się ten wybitny działacz niepodległościowy i konsul Polski w Essen, poznał w tuleckiej szkole, a później w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. – Tutaj, u stóp Tuleckiej Pani, rozpoczęło się jego jednocześnie zwyczajne i wyjątkowe życie. Tutaj uczył się zapomnianych obecnie cnót: wierności, ofiary, wyrzeczenia – zaznaczył kaznodzieja. Prymas senior zauważył, że przedwojenny prezydent Gniezna i Bydgoszczy wierzył w sprawiedliwość i praworządność, dlatego oskarżony przez Niemców o kradzież pieniędzy z miejskiej kasy, powrócił do Bydgoszczy, by oczyścić się z podejrzeń.
– Barciszewski z odwagą i siłą ducha stał przed oprawcami. Nie uląkł się i nie zdezerterował – zaznaczył kaznodzieja.
Abp senior Muszyński zwrócił uwagę, że choć do dzisiaj nieznane jest miejsce jego pochówku, to pamięć o przedwojennym prezydencie Bydgoszczy, rozstrzelanym 11 listopada 1939 r., żywa jest wśród mieszkańców miasta.
Na zakończenie Mszy św. w kruchcie kościoła prymas senior odsłonił i poświęcił tablicę ku czci urodzonego w Tulcach Leona Barciszewskiego.
W uroczystości uczestniczyła wnuczka ostatniego przedwojennego prezydenta Bydgoszczy Anna Borkowska, członkowie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Bydgoszczy oraz mieszkańcy Tulec.
Najważniejsze wydarzenia z życia i działalności zamordowanego przez Niemców urzędnika zaprezentowali uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 13, której patronem jest prezydent Barciszewski.
Leon Barciszewski był działaczem samorządowym, dyplomatą, prezydentem Gniezna i Bydgoszczy. Wpisał się na karty historii jako obrońca Polski i polskości. Urodzony w Tulcach 10 maja 1883 roku, w sanktuarium tuleckim przyjął chrzest i bierzmowanie i tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w armii pruskiej, wyjechał do Berlina. Został tam działaczem organizacji polonijnych. Po zakończeniu I wojny światowej udzielał pomocy powstańcom wielkopolskim i tym Polakom, którzy zdecydowali się na powrót do kraju. Jako zastępca Konsula Generalnego w Berlinie przeprowadził repatriację ok. 200 tys. polskich jeńców cywilnych i wojskowych. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, z polecenia rządu polskiego w Warszawie zorganizował polski konsulat w Essen i został jego pierwszym konsulem. Funkcję tę pełnił przez sześć lat. Po powrocie do kraju najpierw został prezydentem Gniezna (1924-1932), a następnie Bydgoszczy (1932-1939). Wraz z synem Januszem został rozstrzelany 11 listopada 1939 roku przez okupanta niemieckiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.