Święty Krzyż: prawie tysiąc przyjaciół i darczyńców wspiera misje oblatów
20 października 2013 | 20:53 | apis Ⓒ Ⓟ
Z udziałem pawie tysiąca przyjaciół i darczyńców, którzy stale wpierają wspólnotę zakonną w dziele misyjnym, uczestniczyło w Zjeździe Przyjaciół Misji Oblackich. Zorganizowany był w niedzielę misyjną 20 października br. na Świętym Krzyżu.
Na wspólnej modlitwie obecni byli: dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy oraz młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach a także Szkoły Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku. W sposób szczególny współpracują oni z oblatami, którzy otaczają ich stale swoją opieką duchową.
Niedzielę misyjną w świętokrzyskim sanktuarium animował o. Krzysztof Koślik OMI, który obecnie przygotowuje się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do pracy misyjnej na Madagaskarze. Rola gospodarza przypadła o. Dariuszowi Malajce OMI, rektorowi bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu i zarazem referentowi misyjnemu.
Misjonarzowi towarzyszyła s. Felicyta, dominikanka, która przygotowuje się do pracy misyjnej w Kamerunie. Na Eucharystii obecny był o. Krzysztof Jurewicz OMI, dyrektor Sekretariatu Powołań z Poznania wraz z grupą młodzieńców, którzy od piątku przeżywali w klasztorze weekendowe dni skupienia.
Ojciec Krzysztof Koślik OMI w homilii zachęcał pielgrzymów nie tylko do pomocy materialnej ale także duchowej. – To, czego najbardziej potrzebuje misjonarz to dar waszej modlitwy, dar waszego cierpienia. Tak wielu misjonarzy wspomina o tym, że dzięki mocy płynącej z modlitwy, dzięki świadomości, że są ludzie, którzy wspierają ih modlitwą, łatwiej jest pokonywać trudy posługi misyjnej. Ta świadomość modlitwy pomaga w pokonywaniu tego wszystkiego co jest krzyżem i ciężarem misyjnego życia – mówił misjonarz.
– Będąc na początku drogi misyjnej posługi z wielką pokorą staję przed Wami i proszę o ten dar modlitwy. Ta nasza wspólna modlitwa, dziś tu na Świętym Krzyżu, to okazja, aby podziękować Wam za wasze zaangażowanie i wspieranie naszej oblackiej posługi – podkreślił o. Koślik OMI.
Na zakończenie Mszy św. wszyscy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i oddali cześć relikwiom przez ucałowanie.
W godzinach popołudniowych w świętokrzyskim kościele odbyło się spotkanie z uczniami Gimnazjum Jana Pawła II w Daleszycach. Młodzież w montażu słono-muzycznym przybliżyła nam postać swego patrona bł. Jana Pawła II oraz przypomniała zebranym przesłanie papieża Wojtyły: o miłości, o wierności Bogu, o szacunku do drugiego człowieka. O. Krzysztof Koślik OMI i s. Felicyta opowiedzieli zebranym o swoich przygotowaniach do misyjnej.
Na zakończenie spotkania w czasie modlitwy różańcowej pielgrzymi powierzyli Bogu przez wstawiennictwo i orędownictwo Matki Bożej przyjaciół misji oblackich i ich rodziny, misyjne dzieło Kościoła.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 r. w Aix w Prowansji. Stan liczebny oblatów na świecie wynosi ponad 4500 członków. W Polsce zakon prowadzi swoją działalność od 1919 r. Polska Prowincja Zgromadzenia liczy obecnie ponad 500 zakonników.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.