Poznań: największy szpital ma relikwie św. s. Faustyny
18 października 2013 | 22:53 | msz Ⓒ Ⓟ
Odnowiona kaplica pw. św. siostry Faustyny Kowalskiej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia, największym szpitalu w Poznaniu, otrzymała relikwie Apostołki Miłosierdzia Bożego.
– Relikwie św. Faustyny są darem jej obecności w tym miejscu, w którym człowiek potrzebuje Miłosierdzia Bożego i miłosiernego serca drugiego człowieka – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył w święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, uroczystej Mszy św., podczas której poświęcił wyremontowaną kaplicę szpitalną.
– Szpital jest miejscem, gdzie człowiek odnawia swoje siły witalne, a w kaplicy szpitalnej zyskuje siły ducha –
zauważył na początku uroczystości ks. Adrian Bączyński, kapelan placówki.
Bp Balcerek, zwracając się do dyrekcji szpitala, licznie zgromadzonych pacjentów i personelu placówki zauważył, że opieka nad chorymi i cierpiącymi jest jednym z najstarszych posług, którą pełni również Kościół. Przekonywał, że miłosierdzie Boże łączy posługę św. s. Faustyny i św. Łukasza. – Ideał życia Ewangelisty nadal jest aktualny. Wskazuje na powołanie, jakie lekarze mają do wypełnienia, by służyć bliźnim w doświadczeniu biedy i cierpienia – stwierdził bp Balcerek.
Podkreślił, że wiąże się to też z nieustannym podnoszeniem kwalifikacji, podążaniem za nowinkami medycznymi, a przede wszystkim z głoszeniem prawdy, że „życie ludzkie musi być cenione i strzeżone”.
Biskup prosił, by św. Faustyna wspierała personel medyczny, aby „ich dłonie były przedłużeniem Bożych dłoni”.
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu jest najstarszym w stolicy Wielkopolski. W 1263 r. został założony Szpital Świętego Ducha, który działał początkowo na Śródce i Chwaliszewie, a następnie przy pl. Kolegiackim.
Siedziba przy ul. Szkolnej w sąsiedztwie Starego Rynku w Poznaniu została zakupiona od karmelitanek bosych. Budynki modernizowano w XIX w. 14 sierpnia 1953 r. szpital został nazwany Szpitalem Miejskim nr 1 im. Józefa Strusia. Dwadzieścia trzy lata później został utworzony z ZOZ Poznań-Nowe Miasto, zlokalizowany przy ul. Szwajcarskiej.
Szpital został oddany do użytku 1 stycznia 2000 roku. Dokładnie dziewięć lat później, na podstawie Uchwały Rady Miasta Poznania, dokonano połączenia Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań-Stare Miasto z Zakładem Opieki Zdrowotnej Poznań-Nowe Miasto przy ul. Szwajcarskiej. Obecnie pacjenci leczeni są w szesnastu oddziałach szpitalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.