Październikowe „W drodze”: numer z filmem na 40-lecie pisma
18 października 2013 | 13:17 | bt (KAI) Ⓒ Ⓟ
Październikowy numer „W drodze” – miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez poznańskich dominikanów – ukazał się w 40. rocznicę jego powstania, stąd jest z wielu względów wyjątkowy. Dołączono do niego płytę z filmem dokumentalnym przybliżającym historię pisma i burzliwe dzieje jego redakcji.
144-stronicowy numer miesięcznika ma dwa początki: dwie pierwsze strony okładki tak, że można go czytać z dwóch stron. Jedna z nich ma szatę graficzną używaną obecnie, a druga jest repliką okładki pierwszego numeru „W drodze” z września 1973 r. Rozpoczynając lekturę pisma od tej starszej czytelnik zanurzy się w historię minionych czterech dekad miesięcznika.
Wcześniej, na pierwszych dwóch stronach swoje słowa skierowali do czytelników o. Bruno Cadoré – generał Zakonu Kaznodziejskiego i o. Krzysztof Popławski – przełożony Polskiej Prowincji Dominikanów. O. Cadoré napisał, że miesięcznik jest niezwykle aktualny, pokazuje bowiem, jak „wspólna refleksja umacnia wiarę, i jednocześnie, że ta wiara jest światłem dla mądrości, której wszyscy tak bardzo dzisiaj potrzebujemy”. Z kolei ojciec prowincjał przypomina, że cel wydawania miesięcznika od początku jest niezmienny: „pomagać w chrześcijańskim życiu, ukazywać sens życia z Chrystusem w czasach, w których żyjemy”.
W tej części „W drodze” znajdziemy teksty wspomnieniowe, pełne ciekawych anegdot i opowieści zza kulis pracy redakcji autorstwa dominikanina o. Jana Góry, Jana Grzegorczyka i trapisty Michała Zioło. Natomiast na pytania o teraźniejszość i przyszłość miesięcznika odpowiada w wywiadzie sam jego redaktor naczelny.
Z kolei Stanisław Zasada przybliża w swoim reportażu historię miesięcznika, który w minionych latach jedni czytelnicy uważali za pismo żydowskie, inni za zbyt liberalne, opisując świetlane i jałowe dla niego czasy, kłopoty z peerelowską cenzurą czy też zmienne relacje z hierarchami Kościoła.
Temat wiodący aktualnej części numeru nosi tytuł „Polubić Kościół”, do czego też zachęca jezuita o. Wojciech Ziółek, zwracając uwagę zarówno na problemy, z którymi się on dziś zmaga, jak i na jego piękno. „Kocham mój Kościół, bo jest w nim Pan Jezus” – przyznaje autor.
W najnowszym numerze „W drodze” przeczytamy również m.in. o tzw. churchingu, czyli zauważalnym, zwłaszcza w dużych miastach, zjawisku chodzenia do innych kościołów niż parafialny. Z kolei zastępca redaktora naczelnego Katarzyna Kolska i Anna Sosnowska poruszają niełatwy dla rodziców i duszpasterzy temat obecności dzieci na nabożeństwach. Zabierać je do kościoła, mimo że czasem przeszkadzają innym czy zostawiać w domach? I gdzie są granice tego, na co można pozwolić im w kościele? – zastanawiają się autorki.
Dominikanin o. Dominik Jurczak, studiujący liturgikę w Instytucie Anselmianum w Rzymie, przypomina o prawie i tradycji związanej z przyjmowaniem Ciała Chrystusa, w odpowiedzi na pojawiającą się co jakiś czas dyskusję o sposobie przyjmowania Komunii Świętej: na stojąco czy na klęcząco, do ust czy na rękę?
W numerze znajdziemy również, jak zwykle, artykuł o. Jacka Salija OP, który tym razem pisze o atakowaniu Kościoła przez dyskredytowanie jego biskupów oraz recenzje: koreańskiego filmu „Pieta” w reżyserii Kim Ki-duka i książki „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego, a także komentarze dominikanów do niedzielnych Ewangelii.
Miesięcznik „W drodze” założył w 1973 r. w Poznaniu o. Maciej Babraj, nawiązując w ten sposób do przedwojennej dominikańskiej tradycji wydawania pisma. Skierowany jest w sposób szczególny do osób, które po opuszczeniu duszpasterstw akademickich nie znajdują dla siebie miejsca formacji. Jest on pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store – największej na świecie internetowej księgarni amazon.com. Dostępny jest także w wydaniach elektronicznych pobieranych na komputery i tablety. Więcej informacji na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.