Piekary Śl.: uchwała radnych o ustanowieniu Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej patronką miasta
17 października 2013 | 19:11 | msp Ⓒ Ⓟ
Radni Piekar Śląskich podjęli uchwałę o ustanowieniu Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej patronką miasta.
W uzasadnieniu czytamy m.in., że umieszczenie wizerunku Matki Bożej w głównym ołtarzu kościoła, co uczynił ks. Jakub Roczkowski, okazało się być „kamieniem milowym” w historii miasta. Radni zwrócili również uwagę na niezwykłe miejsce, jakie Piekary zajęły w historii Polski dzięki kultowi, którym otaczana jest Matka Boża.
„W przenikniętej Maryjną duchowością atmosferze Piekar rodziły się i rozkwitały dzieła miłosierdzia, w tym krucjata trzeźwości, zainicjowana w 1844 r. przez „Apostoła Śląska”, ks. Jana Alojzego Ficka, a po pewnym czasie obejmująca już swym zasięgiem szereg państw Europy. Rozwojowi życia skierowanego ku Bogu sprzyja ruch pielgrzymkowy, którego nie udało się zahamować nawet w okresie wrogich Kościołowi rządów komunistycznych” – brzmi uzasadnienie uchwały.
W uchwale dostrzeżono nie tylko oddziaływanie sanktuarium na życie duchowe Polaków, lecz także ład społeczny w mieście.
„Znaczenie społeczno-religijne naszego miasta jako miejsca pielgrzymkowego, jest związane ściśle z Katolicką Nauką Społeczna Kościoła, co ma określony wpływ na relacje społeczne, których wzorem jest Maryja, przykład „kobiety dzielnej”. Wydarzenia religijne i społeczne wpływają w znacznym stopniu na pozycję miasta w kształtowaniu kulturowego i politycznego oblicza naszego regionu. Stąd bierze się wzajemne przenikanie różnych funkcji tak miasta, jak i sanktuarium" – podkreślili piekarscy radni.
Jak tłumaczą, w tych relacjach znaczne miejsce zajmuje kult maryjny, który trwa w tym miejscu nieprzerwanie już od czterech wieków. Świadczy to o istnieniu silnej tradycji religijnej, która ma jednoznaczny wymiar maryjnego oddziaływania. Maryjność kultu czyni to miejsce wyjątkowym na mapie religijnej Polski, co spowodowało nadanie Piekarom Śląskim zaszczytnego tytułu „stolica duchowa Górnego Śląska”.
"Wytworzona w ten sposób tradycja daje nam pewność moralną, że proces ten ma swoje odniesienie do wiary w stałą obecność Matki Bożej w tym miejscu" – uzasadniają radni.
Podczas sesji radnych obecny był metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który wyraził radość z takiej decyzji Rady Miasta, podjętej jednogłośnie. Obecnie stosowne dokumenty zostaną przekazane do Naczelnego Sądu Administracyjnego i do Watykanu. Jednocześnie w uchwale znalazł się zapis mówiący o tym, że uchwała wchodzi w życie w dniu jej podjęcia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.