Łask: pielgrzymka Grup Żywego Różańca
14 października 2013 | 15:09 | lg Ⓒ Ⓟ
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył 13 października pierwszej diecezjalnej pielgrzymce Grup Żywego Różańca do Łasku. „Dzieje świata są areną zmagania sił ciemności i łaski Chrystusa” – przypominał hierarcha. W trakcie liturgii metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski odczytał akt zawierzenia spraw Kościoła i świata Niepokalanemu Sercu Maryi. W uroczystości uczestniczyło ok. 2,5 tysiąca osób.
Na początku siostry loretanki zaprezentowały swoje zgromadzenie i wydawany przez siebie miesięcznik „Różaniec”. Później wierni uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym w kaplicy Matki Bożej Łaskiej.
Głównym elementem pielgrzymki była msza święta, której przewodniczył abp Depo. „Dzisiejsza liturgia Słowa w centrum naszej uwagi stawia postawę wdzięczności. Jest ona najpierw uświadomieniem i uznaniem daru, który się otrzymuje od Boga, a następnie – osobistą odpowiedzią i zaangażowaniem, aby o nim świadczyć wobec innych” – mówił abp Depo. Wzorem takiej postawy jest Matka Boża. „Któż bardziej, niż Ona, uczy nas wdzięczności za wielkie rzeczy, które Bóg nam przez Niego uczynił?” – uzasadniał hierarcha.
„Najważniejszym sposobem uznania Chrystusa jedynym pośrednikiem łaski Boga dla ludzi jest wyrwanie z naszego serca poczucia samowystarczalności i pychy” – podkreślał abp Depo. Przypominał, że życie i zbawienie jest darem od Boga, a nie osiągnięciem wypracowanym samodzielnie. „Oto nauka godna wiary, wobec miraży i propozycji różnego typu bożków tego przemijającego świata” – mówił. Zauważył, że w trwającym wciąż Roku Wiary każdy chrześcijanin ma konkretne zadanie. „Na nowo uznać Chrystusa za jedynego pośrednika w sprawach łączących Boga z ludźmi i przylgnąć do Niego” – stwierdził metropolita częstochowski.
Abp Depo mówił też w homilii o wychowaniu dzieci i młodzieży. „Szkoła ma ogromne znaczenie wychowawcze, jednakże wychowanie w szkole nie może stwarzać pęknięcia w świadomości dzieci czy młodego pokolenia. Nie szkoła jest punktem wyjścia do wychowania człowieka, ale rodzina” – podkreślał metropolita częstochowski. Hierarcha skrytykował wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia odnoszące się do edukacji seksualnej, które prowadzą do „głębokiej deprawacji dzieci i młodzieży” oraz demontażu tradycyjnej rodziny. Metropolita częstochowski apelował o skuteczną ochronę życia dzieci nienarodzonych, przypominając, że mama Karola Wojtyły była nakłaniana do aborcji.
Biskup częstochowski przypomniał słowa św. Maksymiliana o rodzinie: „Nikt na całym świecie nie może zmienić prawdy, również prawdy o rodzinie. Możemy jedynie szukać jej, znaleźć i służyć”. „To w imię odkrytej prawdy i obdarowania w Chrystusie, który oddał za nas życie na Golgocie abyśmy mieli życie, św. Maksymilian oddał życie za ojca rodziny, Franciszka Gajowniczka” – mówił kapłan.
„Dzieje świata są areną zmagania sił ciemności i łaski Chrystusa. Front tej walki przebiega przez serce i sumienie każdego człowieka” – mówił abp Depo. „Zło nie jest ludzką koniecznością. Człowiek pozostaje wolny, a jego wybory mają dalekosiężne konsekwencje. Budujemy świat z Bogiem albo poza Bogiem” – wyjaśniał hierarcha.
W trakcie pielgrzymki metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski odczytał akt zawierzenia spraw Kościoła i świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Na zakończenie pielgrzymki odbył się koncert zespołu Siewcy Lednicy. Uroczystości odbyły się w kolegiacie łaskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.