Bp Janiak: fundamentem ojczyzny nie jest żadna partia lub władza, ale naród
13 października 2013 | 19:18 | ek Ⓒ Ⓟ
Budując świątynię, stawiacie fundamenty pod świętą tradycję i pod polskość. Fundamentem ojczyzny nie jest żadna partia, władza, ale naród, który miłuje Boga i naszą przeszłość – powiedział bp Edward Janiak, dokonując 13 października konsekracji nowej świątyni w Zbiersku, w diecezji kaliskiej.
Nowo konsekrowana świątynia była budowana od 2004 r. Uroczystość połączono z odpustem parafialnym ku czci Matki Bożej Różańcowej.
W homilii bp Edward Janiak zauważył ofiarność mieszkańców, ich determinację w budowie kościoła, wspomaganie tego dzieła duchowo i materialnie. – Nie byłoby tego domu Bożego bez trudu, pracy, pieniędzy, ale świątynię buduje się z wiary, modlitwy, wyrzeczenia, cierpienia, wytrwałości, jałmużny, zebranego grosza. Oto w parafii na przestrzeni ośmiu lat mamy radość oddania cząstki trudu, potu ludzkiego samemu Bogu – mówił celebrans.
Podkreślił, że świątynia jest darem parafian nie tylko dla obecnych i przyszłych pokoleń, ale też dla Polski. – Budując świątynię stawiacie fundamenty pod świętą tradycję i pod polskość. Tutaj Wasze dzieci i wnuki będą uczyć się prawd o Panu Bogu, modlitwy, przyjmując święte sakramenty, ale też będą słyszeć o ojczyźnie. Tutaj będą uczyć się jak szanować ojca i matkę. Fundamentem ojczyzny nie jest żadna partia, władza, ale naród, który miłuje Boga i naszą przeszłość – powiedział biskup kaliski.
Dodał, że świątynię, która jest świadectwem wiary oraz gorącej miłości do Pana Boga parafianie zadedykowali Matce Najświętszej, ponieważ kościół został nazwany imieniem Matki Bożej Różańcowej.
Podziękował proboszczowi i parafianom za trud budowania kościoła. – Z tego miejsca przyjmijcie gorące podziękowanie Waszego biskupa za tę piękną świątynię, za waszą ofiarność. Składam to podziękowanie szczególnie na ręce waszego proboszcza. Niektóre osoby rozpoczynające budowę są już po tamtej stronie życia, niech Pan Bóg im to policzy i te dobre uczynki nagrodzi szczęściem nieprzemijającym. Dziękuję tym, którzy modlili się i cierpieli. To nie jest dzieło, które powstało bez trudu. Niech Pan przyjmie tę Waszą ofiarę i miłość do Kościoła – zaznaczył biskup kaliski.
Ubolewał, że we współczesnych czasach ludzie odchodzą od świętowania niedzieli, spędzając czas w supermarketach. Dodał, że niedziela powinna być dniem dla Pana Boga i rekreacji, a nie sposobem na świętowanie przez zakupy.
Wskazał też na bł. Jana Pawła II jako wzór modlitwy. – W jego służbie wielką rolę odgrywała modlitwa. Papież bardzo ukochał modlitwę nie tylko tę liturgiczną, którą praktykował na oczach całego świata, ale również tę modlitwę prywatną, osobistą. Weźmy z Jana Pawła II ten wzór rozmowy z Panem Bogiem, bo kto rozmawia z Bogiem nie jest zdolny do tego, by krzywdzić innych, wykorzystywać ich – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.
W uroczystości konsekracji kościoła i poświęcenia ołtarza uczestniczyli kapłani z diecezji kaliskiej, włocławskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej, częstochowskiej, krakowskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, a także koledzy kursowi proboszcza, świętujący w tym roku 25. rocznicę święceń kapłańskich. Na Mszę św. przybyli rektorzy Seminariów Duchownych w Kaliszu i Włocławku, władze samorządowe, członkowie różnych organizacji i parafianie.
Historia nowego kościoła w Zbiersku rozpoczęła się 12 października 2003 r., kiedy to ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała poświęcił krzyż i plac pod budowę. Projekt świątyni został wykonany przez architekta Jerzego Kociołowicza. Nad pracami budowlanymi czuwał proboszcz parafii ks. kan. Bogdan Czyżniejewski. 15 kwietnia 2004 r. przystąpiono do budowy kościoła. 9 października 2005 r. odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego z Nazaretu z udziałem bp. Stanisława Napierały. 10 października 2010 r. dokonano uroczystego przejścia z drewnianego kościoła pw. św. Urszuli do nowo wybudowanej świątyni pw. Matki Bożej Różańcowej, także pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego.
Nowy kościół zastąpił stary, drewniany pochodzący z pierwszej połowy XV w., który w 1879 r. został przebudowany. Dostawiono wówczas murowane prezbiterium i zakrystię oraz drewnianą kruchtę.
Parafia obecnie liczy 2700 wiernych, a proboszczem jest ks. kan. Bogdan Czyżniejewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.