Poznań: XII Ekumeniczne Święto Biblii
11 października 2013 | 13:35 | bt Ⓒ Ⓟ
Wspólna modlitwa chrześcijan różnych wyznań, koncerty i konferencja na temat Biblii Brzeskiej, to tylko niektóre propozycje przygotowane w Poznaniu w ramach obchodów XII Ekumenicznego Święta Biblii. Na wydarzenia, które odbędą się w dniach 14–19 października, zaprasza Poznańska Grupa Ekumeniczna.
XII Ekumeniczne Święto Biblii przebiegać będzie w tym roku pod hasłem „Nie mamy tu trwałego miasta, ale przyszłego szukamy” zaczerpniętym z Listu do Hebrajczyków (Hbr 13, 14). Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Tomasz Siuda, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej (PGE), a zarazem przewodniczący Komisji Ekumenicznej archidiecezji poznańskiej, jest to próba odpowiedzi na pytanie, gdzie znaleźć szczęście i radość, które nie przeminą.
„Dla człowieka wierzącego odpowiedź jest jasna: w Chrystusie i we wspólnocie Jego Kościoła. Pokazuje to także List do Hebrajczyków, którego rozdziały 11 i 13 będą przedmiotem naszej medytacji, pochylenia się nad Słowem Bożym podczas XII Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu” – podkreśla ks. dr Siuda
Punktem centralnym święta będzie, tradycyjnie już, Nabożeństwo Słowa przeżywane we wspólnocie Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania. Odprawione zostanie ono 16 października w poznańskiej bazylice archikatedralnej, a współprzewodniczyć mu będą abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański oraz bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego RP.
Dzień wcześniej osoby, którym bliska jest ekumenia, spotkają w się Auli im. Jana Lubrańskiego w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na konferencji pt. „Biblia Brzeska. 450-lecie pierwszego polskiego przekładu z języków oryginalnych”.
„Chcemy zwrócić uwagę również na przystępność Słowa Bożego, pochylając się nad pierwszym tłumaczeniem na język polski tekstu oryginalnego całego Pisma Świętego dokonanym przez polskich protestantów z Kościoła ewangelicko-reformowanego, jakim jest Biblia Brzeska. Stąd konferencja, podczas której językoznawcy różnych wyznań chrześcijańskich będą mówili o wkładzie tego tłumaczenia nie tylko w życie religijne, ale i w polską kulturę” – wyjaśnia KAI ks. superintendent Jan Ostryk z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, drugi współprzewodniczący PGE.
Poza tym w ramach święta odbędzie się koncert symfoniczny „Od wschodu do zachodu” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz koncert zespołu hip-hopowego Rymcerze, na który w sposób szczególny zaproszeni są młodzi poznaniacy. Również przede wszystkim z myślą o nich przygotowano modlitwy ze śpiewami z Taizé i Miejską Grę Biblijną.
Chrześcijanie w Poznaniu będą także wspominali świadków ekumenii. „Pragniemy przypomnieć te osoby, które żyły Biblią i które wskazują nam, jak można zostać przemienionym przez Słowo Boże w swoim życiu” – zaznacza ks. Siuda.
Ostatnim akcentem Ekumenicznego Święta Biblii, wykraczającym już poza ramy tygodnia jego obchodów, będzie Ekumeniczna Noc Kościoła, która rozpocznie się wieczorem 31 października. „To spotkanie zainicjowane przez młodzież, które stanowi naszą chrześcijańską odpowiedź na pogańskie święto Halloween. Nie jesteśmy bowiem spod znaku dyni, ale spod znaku Chrystusa zmartwychwstałego” – tłumaczy ks. Ostryk.
Szczegóły obchodów XII Ekumenicznego Święta Biblii można znaleźć na www.ekumeniapoznan.wordpress.com.
Historia współpracy Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania ma przeszło czterdziestoletnią historię, ale w 2002 r. przyjęła bardziej zorganizowaną i systematyczną formę. Od tego roku bowiem Poznańska Grupa Ekumeniczna skupia duchownych sześciu Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego. Ich przedstawiciele spotykają się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu dalszych ekumenicznych spotkań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.