Poznań: inauguracja roku akademickiego na najlepszym Wydziale Teologicznym w Polsce
07 października 2013 | 20:09 | bt Ⓒ Ⓟ
Msza św. sprawowana przez bp. Damiana Bryla zainaugurowała dzisiaj nowy rok akademicki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ten poznański wydział został uznany kilka dni temu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszy wydział teologiczny w całym kraju.
Poznański biskup pomocniczy przewodniczący Mszy św. sprawowanej dla pracowników i studentów Wydziału Teologicznego w Poznaniu podkreślił, że wszystko, jak wierzymy, ostatecznie jest w rękach Boga, dlatego Jemu zawierzył czas pracy, jaki czeka wydział w nowym roku akademickim.
„Pamiętajmy, że w tym wszystkim, co się na naszym wydziale dzieje, ostatecznie chodzi o Pana Jezusa i o to, żeby pięknie Jemu służyć i być jeszcze bardziej dla Niego” – zaznaczył bp Bryl, gratulując jednocześnie władzom i pracownikom Wydziału Teologicznego znakomitej oceny wystawionej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Naukowcy wchodzący w skład Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych po raz pierwszy, według nowych zasad, ocenili potencjał polskich jednostek naukowych, nadając najlepszym z nich kategorię „A+” oraz „A”. W opublikowanym 30 września raporcie Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu zajął najwyższą lokatę wśród polskich wydziałów teologicznych otrzymując ocenę ostateczną 28,83 punktów i kategorię „A”, wyprzedzając o przeszło 10 punktów podobne wydziały na KUL-u i warszawskim UKSW.
„Pamiętajmy, że łatwiej jest coś zdobyć niż utrzymać. Chciałbym więc z całego serca zachęcić pracowników naszego wydziału, żeby dbali o to, aby ten dobry wynik dalej zachować” – zauważył bp Damian Bryl.
Jak z kolei podkreślił ks. prof. Jan Szpet, dziekan WT UAM w Poznaniu, wynik dokonywanej raz na cztery lata ministerialnej oceny wszystkich uczelni jest dla wydziału wyróżnieniem i docenieniem jego pracy, w tym poszczególnych pracowników, jak i motywacją do podejmowania dalszych wysiłków naukowych.
„Chcemy się jako wydział wciąż rozwijać i dlatego w tym roku akademickim otworzyliśmy nowy kierunek studiów «Dialog i doradztwo społeczne», na który przyjęliśmy 65 osób. Prowadzimy też kursy dokształcające umożliwiające absolwentom dalszą edukację oraz dążymy do polepszenia warunków pracy i studiowania na naszym wydziale” – zauważył ks. prof. Szpet wyjaśniając, że podjęto właśnie poważne przedsięwzięcie, jakim jest budowa nowego gmachu biblioteki wydziałowej, którego zakończenie planowane jest na grudzień 2014 r.
W tym roku akademickim na Wydziale Teologicznym UAM, jak poinformował jego dziekan, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, w Poznaniu i ośrodkach zamiejscowych w Gnieźnie, Wronkach, Kazimierzu Biskupim, Bydgoszczy, Kaliszu i Obrze, kształci się ok. 800 studentów, nie licząc studentów studiów podyplomowych. Zatrudnia on natomiast ok. 70 pracowników naukowych.
Wydział Teologiczny w Poznaniu nawiązuje do tradycji Akademii Lubrańskiego utworzonej przez bp. Jana Lubrańskiego i działającej w stolicy Wielkopolski w latach 1519-1780. Bezpośrednio stanowi on natomiast kontynuację Papieskiego Wydziału Teologicznego (PWT) utworzonego dekretem Kongregacji Wychowania Katolickiego z dnia 2 czerwca 1974 r. Ta Kongregacja bowiem, pismem z dnia 26 czerwca 1998 r., wyraziła formalną zgodę na ustanowienie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przenosząc na niego prawa i przywileje PWT. 29 czerwca tego samego roku Senat UAM podjął decyzję, na mocy której utworzył Wydział Teologiczny tegoż Uniwersytetu.
Kontynuując działalność PWT w Poznaniu Wydział Teologiczny UAM pragnie być ośrodkiem myśli chrześcijańskiej i katolickich studiów społecznych, by w ten sposób według potrzeb naszych czasów podjąć dzieło zapoczątkowane przed tysiącem lat przez św. Wojciecha. Pracę tę Wydział Teologiczny podejmuje w duchu wspólnego z Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu hasła: „Sanctitati et Veritati” (Świętości i Prawdzie).
Dotychczas można było na nim podjąć studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku „Teologia”, na specjalności „Kapłańskiej” przeznaczonej dla przyszłych duchownych oraz „Katechetyczno-pastoralnej” przygotowującej przyszłych katechetów. Obecnie, na nowo otwartym kierunku „Dialog i doradztwo społeczne”, studenci mogą wybrać także dwie specjalności: „Nauki o rodzinie” oraz „Mediacja społeczna i aktywizacja potencjału ludzkiego”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.