Mrocza: 620-lecie parafii i 50-lecie konsekracji kościoła
06 października 2013 | 16:42 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem duchowieństwa, lokalnych władz oraz wiernych w Mroczy świętowano 620. rocznicę powstania parafii św. Mikołaja oraz 50. rocznicę konsekracji miejscowego kościoła. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
Początki wspólnoty sięgają XIV wieku. Wiek XVII i XVIII to czas, w którym są wzmiankowane dwa kościoły w Mroczy – św. Mikołaja oraz szpitalny Świętego Krzyża. Ponad sześciusetletnia historia Mroczy i parafii związana jest z czasem największych przemian i wydarzeń w dziejach Polski. Miasto i wspólnota doświadczyły wielu wojen i epidemii. To również pożary, które trawiły świątynie. – Kiedy weźmiemy parafialną kronikę, która jest prowadzona szczegółowo od 1945 roku, doświadczamy czegoś niezwykłego. Jesteśmy świadkami tworzenia wspólnoty, duchowych dzieł przez zaangażowanie ludzi kochających Kościół – powiedział proboszcz ks. Wojciech Cierniak.
Obecna świątynia św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą wybudowano w latach 1930-1932, została konsekrowana 5 października 1963 roku przez biskupa Lucjana Bernackiego. Jest to murowana i pięcionawowa budowla z wieżą. W głównym ołtarzu króluje obraz przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej. – Dzisiaj podjęliśmy trud odnowy, a jednocześnie przypomnienia, że jesteśmy wspólnotą, która jednoczy się z Chrystusem Eucharystycznym. Ten wielki jubileusz jest kolejnym bodźcem do tego, aby mocno stanąć w wierze, uświadomić sobie, kim jesteśmy, dziękując jednocześnie za pokolenia dziadków i ojców, którzy to dzieło budowali, troszczyli się o nie. To nasz Kościół – dodał ks. Cierniak.
Na uwagę zasługuje przepiękna polichromia świątyni, która dzięki staraniom obecnego proboszcza, przy wkładzie parafian i pomocy konserwatorów, odzyskała swój pierwotny blask. Na sklepieniu widnieje wizerunek Matki Bożej – Królowej Polski. Na ścianach przy prezbiterium umieszczono obrazy z życia Maryi, natomiast w nawie głównej świętych naszej ojczyzny: św. Wojciecha, św. Andrzeja Bobolę, św. Kazimierza Królewicza, św. Stanisława Kostkę, św. Jacka, św. Stanisława Biskupa. Znajdują się tam także sceny, które przypominają chwałę naszego narodu; hołd rycerstwa polskiego pod Grunwaldem, obronę Jasnej Góry, Śluby Jana Kazimierza w katedrze Lwowskiej i króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.