Błogosławieństwo zwierząt w parafii Wojskowej w Warszawie Wesołej
05 października 2013 | 14:44 | kos Ⓒ Ⓟ
W parafii garnizonowej pw. bł. Jana Pawła II w Warszawie-Wesołej, z okazji wspomnienia św. Franciszka z Asyżu odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Przed kościołem zgromadziło się kilkadziesiąt osób wraz ze swoimi pupilami: psami, kotami, królikami, świnkami morskimi i żółwiami.
Błogosławieństwa dokonał ks. ppłk Wiesław Okoń, kapelan ordynariatu polowego i proboszcz parafii garnizonowej, który przypomniał, że zwyczaj błogosławienia zwierząt jest związany z postacią św. Franciszka z Asyżu, nazywającego je "naszymi mniejszymi braćmi". – Kierując się postawą św. Franciszka, nauczmy się szanować każde stworzenie Boże. Ten szacunek wobec zwierząt często uczy nas szacunku i wrażliwości na drugiego człowieka, a poniewieranie stworzeniami Bożymi jest urąganiem samemu Bogu, Stwórcy – o czym tak często się zapomina – powiedział.
Kapelan przywołał historię psa o imieniu Dżok, który przychodził na rondo Grunwaldzkie w Krakowie, w ostatnie miejsce, w którym widział swojego zmarłego właściciela. Przypomniał, że jego losy tak poruszyły krakowian, że postanowiono je upamiętnić wystawiając mu pomnik przy rondzie. Pod pomnikiem widnieje napis: „Najwierniejszy z wiernych, symbol psiej wierności. Przez rok /1990-1991/ oczekiwał na Rondzie Grunwaldzkim na swojego Pana, który w tym miejscu zmarł”.
Podczas błogosławieństwa proboszcz zacytował słowa Allaina Bougraina-Dubourga. – Zwierzęta ofiarują nam rzadko spotykany dar – prawdziwą przyjaźń. Pamiętajmy na co dzień o tych naszych mniejszych braciach, szanujmy ich i uczmy tego szacunku dzieci – jeśli staną się wrażliwe na potrzeby zwierząt, na ich odczucia, to uwrażliwią się także na drugiego człowieka, nauczą się bezinteresowności i poświęcenia, których tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie – powiedział.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.