Bp Jamrozek: przez naukę wykuwamy coś pięknego
04 października 2013 | 22:45 | pab Ⓒ Ⓟ
– Młodzi mówią, że trzeba wkuwać. Ale przez naukę wykuwamy coś pięknego – powiedział bp Stanisław Jamrozek w bazylice archikatedralnej w Przemyślu podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej.
Przemyski biskup pomocniczy podkreślił, że kształcenie nie tylko przybliża do zdobycia wiedzy, ale do formowania charakteru i poznania Boga. – Bóg chce, żebyśmy postępowali w Jego poznawaniu – powiedział bp Jamrozek. Dlatego – zaznaczył kaznodzieja – człowiek prawdziwie mądry to ten, który nie tylko zdobywa wiedzę, ale także mądrość życiową i stara się nią kierować. Zaznaczył, że jest to możliwe dla ludzi przejawiających postawę prostoty, a nie zarozumiałości. Dodał, że aby Boga pokochać, trzeba Go najpierw poznać.
Swoje rozważania bp Jamrozek oparł na Pierwszym Liście św. Pawła do Tymoteusza: „Niechaj nikt nie lekceważy twego młodego wieku, lecz wzorem bądź dla wiernych w mowie, w obejściu, w miłości, w wierze, w czystości. Do czasu, aż przyjdę, przykładaj się do czytania, zachęcania, nauki”. – Młodzi mówią, że trzeba wkuwać. Ale przez naukę wykuwamy coś pięknego, co na początku wydaje się niepotrzebne, ale potem tworzy piękny gmach, który staje się naszym udziałem, dzięki zaangażowaniu w pracę i obowiązki – mówił.
Hierarcha zauważył, że człowiekowi potrzebny jest dobry odpoczynek. Wskazywał również, że, aby być dobrze przygotowanym do różnych zadań, dużo czytać. – Dzisiejszy świat jest światem obrazu. Często pozostajemy na obrazie jednogodzinnym, który zobaczyliśmy, a to jest za mało. Pan Bóg zachęca nas, żeby dużo czytać i rozwijać swoją wiedzę. Ale czytać to, co służy naszemu rozwojowi. Bo jeśli przez złą lekturę oddalam się od Boga i drugiego człowieka, nie powinienem po to sięgać. Wszystko powinno służyć budowaniu – zaznaczył bp Jamrozek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.