Biskup polowy na inauguracji w Wojskowym Instytucie Medycznym
03 października 2013 | 20:51 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kaplicy szpitalnej pw. św. Rafała Kalinowskiego, Wojskowego Instytutu Medycznego(WIM) zainaugurowano rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. Eucharystię koncelebrowali kapelani sprawujący posługę wśród chorych, personelu oraz kadry naukowej i studentów WIM. Wojskowy Instytut Medyczny, znany jest jako szpital "na Szaserów”, poza pracą kliniczną prowadzi szeroką działalność naukowo badawczą oraz dydaktyczną.
Przed rozpoczęciem Mszy św. biskup Guzdek odwiedził wyjątkowych pacjentów szpitala: gen. Janusza Brochwicza ps. "Gryf", żołnierza legendarnego Batalionu "Parasol", bohatera polskiego i brytyjskiego wywiadu oraz jednego z żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów, który kończy rehabilitację w WIM. Wspólnie z pacjentami odmówił modlitwę i życzył im szybkiego powrotu do zdrowia. Na pamiątkę spotkania wręczył obrazki.
Na początku Eucharystii przybyłych do kaplicy WIM biskupa polowego oraz profesorów i wykładowców powitał ks. płk Marek Kwieciński, dziekan Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. – Jeden z profesorów powiedział kiedyś, że na uniwersytecie jest wiedza, a w szpitalu mądrość. Myślę, że w naszym Instytucie spajają się wiedza z mądrością w naszym życiu – powiedział ks. Kwieciński.
W homilii biskup Józef Guzdek powiedział, że człowiek wspierany przez Boga zawsze odnosi sukces, ale spotkaniu z Bogiem towarzyszą wymagania, i posłanie często tam, gdzie człowiek nie chciałby być. – Warto, wzorem ewangelicznego Piotra, zostać przy Bogu, i służyć drugiemu człowiekowi. Życie ma o tyle sens, o ile jest życiem dla drugiego – podkreślił. Wspomniał swoją wizytę u gen. Brochwicza. – Ludzie tacy jak on emanują radością. Oni są szczęśliwi, że byli Bogu potrzebni i nie zdezerterowali – powiedział.
Ordynariusz wojskowy życzył wykładowcom Instytutu i personelowi szpitala, "żeby dali się Bogu poprowadzić, odnosili sukcesy, ale równocześnie byli otwarci na te wymagania, które od Niego płyną".
W kaplicy szpitalnej modlili się pracownicy Instytutu na czele z jego komendantem gen. bryg. Grzegorzem Gielerakiem, płk. Dariuszem Jurkiewiczem przewodniczącym rady naukowej WIM, wykładowcami, studentami i pacjentami szpitala.
Po Mszy św., w auli im. gen. bryg. Dymitra Aleksandrowa odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego 2013/2014, którą poprowadziła Joanna Racewicz, dziennikarka Panoramy TVP.
Dyrektor WIM gen. Gielerak podziękował swoim współpracownikom za pracę w ubiegłym roku i zwyczajem lat poprzednich wręczył dyplomy doktora habilitowanego nauk medycznych, dyplomy doktora nauk medycznych oraz nagrody Dyrektora WIM.
List do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Bronisław Komorowski. – Inauguracja roku akademickiego to święto mistrzowskiej relacji pokoleń. Studia to czas formowania więzi, zakorzenienia wartości i głębszego rozumienia obywatelskich zobowiązań – napisał. Prezydent życzył studentom, "by wyższe wykształcenie, otwierając nowe możliwości, pozwoliło spełnić aspiracje i zagospodarować talenty – z perspektywą znalezienia godnej pracy". List odczytał Stanisław Koziej, szef BBN.
Wykład inauguracyjny pt. "Wpływ doświadczeń z pola walki na rozwój medycyny – historia i współczesność" wygłosili prof. Marek Maruszyński z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej oraz dr Przemysław Guła z Zakładu Medycyny Pola Walki.
Na uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego w WIM licznie przybyli przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji publicznych, wojska, biznesu oraz mediów.
Wojskowy Instytut Medyczny powstał z przekształcenia ponad 10 lat temu wojskowego „Szpitala na Szaserów". Prawie 90% wszystkich, pracujących w wojsku lekarzy, właśnie na WIM uzyskało specjalizację medyczną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.