Majdan Królewski: podczas Dni Kozłowieckiego nagrodzono zasłużonych misjonarzy
30 września 2013 | 18:51 | apis Ⓒ Ⓟ
Statuetki „Zasłużony dla misji – serce bez granic” otrzymali najbardziej zaangażowani w działania na rzecz misji i posługujący w krajach misyjnych – ks. Wacław Kuflewski, wieloletni misjonarz w Zambii, abp Telesfor Mpundu z Lusaki i siostra dominikanka z sierocińca w Kasisi w Zambii. VI Dniom Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, które odbyły się 29 września w Majdanie Królewskim patronował bp Krzysztof Nitkiewicz.
Dni poświęcone wielkiemu misjonarzowi Afryki rozpoczęła Msza św. w zabytkowym parku przy muzeum, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej licznie zaproszeni goście, przyjaciele Fundacji „Serce bez granic” oraz osoby, którym bliska sercu jest sprawa misji. Przybyło również wielu parlamentarzystów i przedstawicieli władz na każdym szczeblu.
Podczas homilii ks. Bogusław Sieroń mówiąc o pracy misyjnej kard. Kozłowieckiego nawiązywał do jego posługi względem ubogich i cierpiących tych fizycznie, ale również duchowo, czyli poszukujących prawdy, nadziei i miłości.
Po zakończonej liturgii biskup sandomierski wraz z zaproszonymi gośćmi dokonali otwarcia odbudowanych alejek parkowych.
Podczas spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że w dobie upadających i kontestowanych autorytetów, wielkość kardynała Kozłowieckiego jest jeszcze bardziej widoczna.
– Ta wielkość wynika z podobieństwa do Chrystusa. Ksiądz kardynał miał doprawdy serce bez granic – dla wszystkich, w każdym miejscu i o każdej porze. Dlatego jest naszą dumą, a jednocześnie wyzwaniem by żyć podobnie – podkreślił ordynariusz.
Po części artystycznej w wykonaniu zaproszonych artystów i uczniów, wręczono statuetki „Serce bez granic”. Z rąk biskupa statuetkę otrzymał ja ks. Wacław Kuflewski, wieloletni misjonarz w Zambii, przyjaciel kard. Kozłowieckiego i odpowiedzialny z ramienia KEP za sprawy misyjne oraz formację misjonarzy. Kapituła nagrodą wyróżniła także: abp. Telesfora Mpundu z Lusaki i siostrę dominikankę z sierocińca w Kasisi w Zambii.
VI Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ zwieńczył panel naukowy, podczas katorgo podjęto sprawy misji i ewangelizacji narodów.
Po raz drugi Fundacja „Serce bez granic” zorganizowała Festiwal Piosenki Misyjnej w rocznicę śmierci kard. Adama Kozłowieckiego, w miejscu jego urodzenia – w Hucie Komorowskiej. Poprzedziła go Msza św. w miejscowym kościele, której przewodniczył ks. Wacław Kuflewski, wieloletni misjonarz w Zambii. Do zmagań festiwalowych przystąpiło 17 zespołów oraz solistów.
W kategorii solistów nagrodzeni zostali: Katarzyna Makoś, Paulina Kodyra, Weronika Lechowicz. Natomiast spośród zespołów laury odebrali: Zespół Szkół w Budach Głogowskich, Zespół „Perełki” i Chór „Cantata”. Ponadto wyróżniono: Zespół "WC-PLUS”, Angelinę Serafin, Paulinę Kaczmarską.
Organizatorem Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ "Serce bez granic".
Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.