W Licheniu uczą jak radzić sobie w sytuacji kryzyswej
30 września 2013 | 17:31 | ra Ⓒ Ⓟ
Jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej? Co zrobić, aby przezwyciężyć niesprzyjające sytuacje, które przytrafiają się w życiu i przekuć je na własną korzyść? Na te i inne pytania starali się uzyskać odpowiedź uczestnicy warsztatów pt. „O kryzysach i radzeniu sobie w kryzysie”, które w miniony weekend (27-29 września) odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.
Weekendowe warsztaty prowadziła Monika Potera, psycholog z Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. „Kryzysy mogą się przydarzyć się każdemu z nas – począwszy od kryzysów rozwojowych, dotyczących naszego dojrzewania, wyboru drogi życiowej poprzez trudniejsze kryzysy, jak śmierć kogoś bliskiego, wypadek czy nagła zmiana sytuacji życiowej” – powiedziała.
Zwróciła uwagę, że kryzys może dotknąć każdego człowieka, bez względu na wiek, wykształcenie czy pochodzenie. Kryzys obejmuje szeroki wachlarz problemów, z którymi dana osoba sobie nie radzi. Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia poszukanie pomocy u specjalistów, gdyż często samemu nie można przezwyciężyć sytuacji kryzysowej.
Radzenie sobie w sytuacji kryzysowej jest bardzo złożone i różne w zależności od tego, czego dotyczy.
„Najważniejsze jest to, aby nie zostawać samemu i aby nie pogrążać się w tych trudnych emocjach. Należy poszukać dla siebie pomocy u kogoś, kto pomoże nam z boku przyjrzeć się temu kryzysowi i wykorzystać go może nie jako trudność, ale jako szansę na osobisty rozwój” – dodała Monika Potera.
W licheńskich warsztatach wzięła udział sześcioosobowa grupa osób. Podczas trzydniowego spotkania czas uczestnikom mijał przede wszystkim na rozmowach. Nie zabrakło także wsparcia duchowego – istniała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz uczestnictwa we Mszy św. Korzystając ze słonecznej pogody uczestnicy warsztatów zwiedzili także licheńskie Sanktuarium oraz bazylikę.
Oferta warsztatowa Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym jest szeroka i różnorodna. Oprócz warsztatów, rekolekcji i spotkań o charakterze psychologicznym, ośrodek organizuje także rekolekcje rodzinne i trzeźwościowe. W październiku zaplanowane są m.in. warsztaty z zakresu kształtowania postaw asertywnych (4-6 X), warsztaty „wychowanie – nasze dziecko, nasza miłość” (11-13 X) a także rekolekcje dla służby zdrowia (25-27 X). Więcej informacji można uzyskać wchodząc na stronę www.pomoc.lichen.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 63 270 81 32.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.