Poznań: obrady dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych
25 września 2013 | 17:15 | ms Ⓒ Ⓟ
Wymiana doświadczeń pomiędzy stacjami na zasadzie życzliwości i partnerstwa, uzgadnianie i koordynacja wspólnych działań, a także wypracowanie nowych form i sposobów działania – to niektóre zagadnienia dyskutowane podczas dwudniowych obrad dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych w Polsce. – Radio katolickie powinno realizować misję ewangelizacyjną, tak jak cały Kościół musi nieść ocenę rzeczywistości społecznej i politycznej, ale nie może przedstawiać wizji partyjnej – mówił do uczestników spotkania abp Stanisław Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przypomniał, że poznańskie spotkanie nawiązuje do początków radiofonii w Polsce, kiedy to właśnie z Poznania, w 1927 roku, rozpoczęto nadawanie w radiu publicznym pierwszych audycji katolickich.
W obradach wzięło udział kilkunastu dyrektorów katolickich rozgłośni w Polsce, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa, Częstochowy, Pelplina, Siedlec i Łowicza. Uczestniczył w nich także ks. Leszek Gęsiak z Radia Watykańskiego. – Nasze rozgłośnie nie są zrzeszone w żadnej sieci nadawców, działają w sposób autonomiczny w oparciu o statut rozgłośni. Spotykamy się regularnie już od kilkunastu lat – mówi KAI ks. Sławomir Kapitan z Radia Podlasie.
Jednym z punktów obrad było przygotowanie forum niezależnych rozgłośni katolickich, które miałyby tworzyć stacje katolickie w Polsce. O trwającym rok wspólnym projekcie emisji wiadomości z kraju i ze świata przez Regionalną Rozgłośnię Polskiego Radia i Katolickie Radio w Poznaniu mówili Katarzyna Zagórska, zastępca redaktora naczelnego Radia Emaus i Mariusz Szymyślik, prezes Radia Merkury. Uczestnicy spotkania wzięli też udział w dyskusji prowadzonej przez ks. prof. Andrzeja Dragułę pt. Co zrobić z artystą, który pięknie śpiewa, ale „niepięknie” się zachowuje?, a także wysłuchali prelekcji na temat pierwszej polskiej transmisji Mszy świętej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.