Gorzów Wlkp.: otwarto Instytut Biskupa Wilhelma Pluty
23 września 2013 | 13:46 | kk Ⓒ Ⓟ
Propagowanie kultury chrześcijańskiej oraz prowadzenie działalności naukowej, edukacyjnej i duszpasterskiej to główne zadania Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty, który otwarto wczoraj w Gorzowie Wielkopolskim. Placówkę upamiętniającą zmarłego biskupa bardzo zasłużonego dla Kościoła w północno-zachodniej Polsce poświęcił ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Stefan Regmunt.
Dyrektorem placówki, która ma swoją siedzibę w odnowionym domu biskupów gorzowskich przy ul. 30 Stycznia został ks. dr Grzegorz Cyran.
Wkrótce powołana zostanie kilkuosobowa grupa badawcza, która zajmie się m.in. prowadzeniem badań naukowych nad życiem i spuścizną bp. Wilhelma Pluty, historią Kościoła na pograniczu polsko-niemieckim – wyjaśnia rzecznik prasowy kurii biskupiej ks. Andrzej Sapieha.
W Instytucie będą też prowadzone wykłady, zajęcia dla uczniów i studentów, koncerty, wystawy oraz konkursy, ale nie tylko. – Przedsięwzięcia edukacyjne to przede wszystkim: Studium nad Małżeństwem i Rodziną, Diecezjalne Studium Ochrony Zabytków Sakralnych, Studium Pastoralne, Centrum Formacyjne Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej – wyjaśniał ks. Cyran.
Podczas otwarcia placówki bp Stefan Regmunt wręczył dekrety nominacyjne jej pracownikom. W trakcie uroczystości podpisano także umowę o współpracy pomiędzy diecezja zielonogórko-gorzowską, a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wlkp
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, a także reprezentanci wyższych uczelni oraz niektórych gorzowskich i lubuskich służb.
Bp Wilhelm Pluta w latach 1972-1986 był ordynariuszem największej wówczas w Polsce diecezji gorzowskiej, a wcześniej – od 1958 r. biskupem ordynariatu gorzowskiego. Odegrał wielką rolę w budowaniu Kościoła w północno-zachodniej Polsce.
Urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Był obecny na dwóch z czterech sesji Soboru Watykańskiego II. Bardzo chciał być obecny na wszystkich sesjach, ale w 1963 r. wszczęto przeciwko niemu postępowanie za szkodliwą działalność na rzecz państwa. Bp Pluta otwarcie stawał w obronie Kościoła, piętnując władze np. za wykluczanie sióstr zakonnych ze szkół, szpitali i miejsc pracy charytatywnej. Władze karały go odmową wydania paszportu.
Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. W sposób szczególny troszczył się o formację duchowieństwa, rozwój duszpasterstwa rodzin i kształtowanie dojrzałych wiernych świeckich świadomych swej wiary i odpowiedzialności za Kościół.
Był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w swojej diecezji. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.
Biskup został pochowany w kruchcie gorzowskiej katedry. Na nagrobku umieszczono słowa bp. Pluty z listu pasterskiego o rodzinie: „Człowiek w człowieku umiera, gdy go zło czynione nie boli, a dobro nie raduje”.
Papież Jan Paweł II, który w 1997 roku modlił się przy jego grobie, napisał: „Był człowiekiem pełnym tego ducha, którego Chrystus dał Apostołom, oddanym modlitwie, medytacji i studium. To też było dla Niego źródłem natchnienia i niezwykłej gorliwości w pełnieniu posługi wobec powierzonego mu Ludu Bożego”.
Obecnie trwa proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty na etapie diecezjalnym.
kk
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.