Nisko: spotkania młodych pod hasłem „Dumni z Ewangelii”
22 września 2013 | 14:05 | apis Ⓒ Ⓟ
Drugi dzień 21 września br. XVI Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej przebiegał pod hasłem „Dumni z Ewangelii”. Ponad 3 tys. młodzieży miało okazję m.in. wysłuchać świadectwa katolickiego dokumentalisty filmowego Lecha Dokowicza, wziąć udział w koncertach Zespołu Pieśni i Tańca Racławice i Siewców Lednicy, spotkać się z psychologami, pedagogami i terapeutami.
Po porannych Eucharystiach sprawowanych w kościołach stacyjnych odbyły się spotkania formacyjne w grupach na temat chrześcijańskiej radości płynącej ze świadomie przeżywanej wiary prowadzone przez przygotowanych animatorów, które zakończyła modlitwa Anioł Pański.
W godzinach popołudniowych młodzi ludzie wzięli udział w kościele pw. św. Józefa w spotkaniu z reżyserem, scenarzystą, producentem filmowym, katolickim dokumentalistą Lechem Dokowiczem, który mówił o zagrożeniach, jakie niesie współczesna laicyzacja i dechrystianizacji zaprogramowana i wymierzona w młode pokolenie.
– W moich wystąpieniach mówię o doświadczeniu miłości Boga, o jego prawdziwej obecności i o prawdzie, którą On niesie dla każdego z nas. Podczas tych świadectw łączę słowo i obraz, co wynika z moich umiejętności, jestem operatorem kamery filmowej, dlatego, aby moje słowa nie były podważone, używam także obrazu, który dodaje wiarygodności słowu – opowiadał dokumentalista filmowy. – Dziś pokazałem materiały, które były częścią mojego życia, które kiedyś kręciłem. Te obrazy stają się, nawet dla tego, kto jest gdzieś daleko od Kościoła, dowodem, że to, o czym mówię, jest prawdą. Z tego zrodziła się kiedyś myśl żeby opowiedzieć filmem o Bogu, który jest obecny, co teraz realizujemy z grupą ludzi – podkreślał Dokowicz.
W tym samym czasie na Rynku miasta grupa animatorów muzycznych oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży prowadzili tańce wspólnotowe. Na scenie przygotowanej na stadionie sportowym Zespół Pieśni i Tańca Racławice przedstawił swój repertuar muzyczno-taneczny o zwyczajach i kulturze regionu.
W sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie z Dawidem Sudołem ze Wspólnoty Cenacolo, który mówił o zagrożeniach, jakie niesie narkomania i sięganie po współczesne używki i środki odurzające.
W ramach Poradni dla Młodzieży młodzież uzyskiwała informacje m. in. na temat życia zakonnego, małżeństwa i kapłaństwa, będą też porady psychologa oraz rozmowy o sektach. W tym celu młodzi ludzie spotkali się z psychologami, pedagogami, terapeutami, księżmi i zakonnicami. Zainteresowanie wzbudził występ zespołu „Siewcy Lednicy”. Na zakończenie drugiego dnia Diecezjalnego Spotkania Młodych odbył się koncert uwielbienia prowadzony przez animatorów muzycznych uczęszczających w diecezjalnych warsztatach muzycznych „Kamuzo”.
Przez całe popołudnie młodzi ludzie mieli okazję do adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi w Domku Nazaretańskim przy parafii św. Józefa.
– Nie mamy czasu tutaj się nudzić, jedno spotkanie popędza następne. Niesamowita jest także atmosfera bycia razem w tak dużej grupie młodych. Myślę, że to daje nam taką wewnętrzną siłę do tego by być świadkami radości każdego dnia. Jest trochę zimno, ale jakoś dajemy radę – powiedziała Angelika Krasa z Tarnobrzega.
W niedzielę na zakończenie XVI Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej odprawiana zostanie uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.
Pierwsze spotkanie młodych odbyło się w 1998 r. w Stalowej Woli. Przez kilka lat spotkania były organizowane na Świętym Krzyżu. Począwszy od 2010 r. diecezjalne spotkania młodych wprost nawiązują do Światowych Dni Młodzieży i odbywają się w kolejnych miastach diecezji sandomierskiej. W ubiegłorocznych spotkaniach zorganizowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim uczestniczyło ponad 3,5 tysiąca osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.