Obchody Dnia Sybiraka
18 września 2013 | 10:53 | xis / pm Ⓒ Ⓟ
W Szymbarku koło Kościerzyny odbył się 17 września X Światowy Dzień Sybiraka. Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski.
Abp Jan Paweł Lenga w homilii powiedział, że „w wojnie nie ma miłości i ludzkiego podejścia”.
Tradycyjne światowe obchody Dnia Sybiraka odbywają się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Rozpoczęła je koncelebrowana Msza św. w miejscowej kaplicy św. Rafała Kalinowskiego pod przewodnictwem emerytowanego metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego, który we wprowadzeniu do Mszy św. przypomniał patrona dnia, bohatera i ofiarę czasu powstania styczniowego, św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Hierarcha zachęcał do modlitwy za żyjących i zmarłych Sybiraków, a także „o pokój, ten w Polsce i w Europie i w świecie, a szczególnie w Syrii, aby pokój zapanował w globalnych wymiarach” – powiedział abp Gocłowski.
Homilię wygłosił emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie, abp Jan Paweł Lenga. Podkreślił wielkość ofiary zesłańców na Syberię, wyraził uznanie dla działań, które „czczą ludzi, którzy doświadczyli gehenny”, dodał też, że należy pamiętać, iż cierpienia zesłańców nie były winą samych mieszkańców Syberii. Abp Lenga mówił dalej o odpowiedzialnej wolności, „bo można żyć w wolnym kraju i nosić w sercu Syberię”. Kaznodzieja wskazał na przykład, jaki dali zesłańcy, którzy „przeszli przez Syberię, ale zachowali wiarę”. – Sybiracy są wzorem dla nas, gdyż mimo cierpień nosili w sercu Pana Boga – powiedział.
W wojnie nie ma miłości, nie ma ludzkiego podejścia, w taki sposób nie szuka się pokoju – powiedział arcybiskup.
Po Mszy św. w ramach wielogodzinnych obchodów, odsłonięto pomnik niedźwiadka Wojtka, syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, którego zaadoptowali i wciągnęli w swoje szeregi żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w Iranie w 1942 r.
W Zjeździe uczestniczyło kilkaset gości z Polski i zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.