Strachocina: 25-lecie powstania pierwszego w Europie „żeńskiego Niepokalanowa”
17 września 2013 | 14:06 | pab Ⓒ Ⓟ
Dziś, 17 września, przypada 25. rocznica powstania w Strachocinie k. Sanoka pierwszego w Polsce i Europie „żeńskiego Niepokalanowa”, czyli siedziby Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej. Założył je w Japonii franciszkanin z Polski o. Mieczysław Maria Mirochna, współpracownik św. Maksymiliana Kolbego.
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej powstało w Japonii w 1949 r., w japońskim Niepokalanowie (Mugenzai no Sono) – ośrodku Rycerstwa Niepokalanej w Nagasaki. Założył je franciszkanin z Polski, o. Mieczysław Maria Mirochna, który do Japonii przyjechał wraz ze św. Maksymilianem Kolbe.
„Żeński Niepokalanów” w Strachocinie jest pierwszym w Polsce i w Europie. Za dzień jego powstania uznaje się 17 września 1988 r., kiedy śluby zakonne złożyły trzy pierwsze polskie franciszkanki, Rycerki Niepokalanej. Tego samego dnia poświęcono i wmurowano kamień węgielny pod klasztor Zgromadzenia. 22 sierpnia 1992 r., w uroczystość Królowej Nieba i Ziemi złożyły one profesję wieczystą. Od tego dnia datuje się również początek nowicjatu Rycerek Niepokalanej w Polsce.
Dwa lata później, w setną rocznicę urodzin św. Maksymiliana Kolbego, abp Józef Michalik poświęcił w Strachocinie nowy dom pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Mieści się w nim ośrodek zdrowia, w którym pracują siostra lekarz i siostry pielęgniarki. Przeprowadzają badania lekarskie i wykonują zabiegi fizykoterapeutyczne. Z inicjatywy sióstr w Strachockim Niepokalanowie organizowane są konferencje dla służby zdrowia. Ich zwieńczeniem jest założone w 1999 r. Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich.
Siostry służą rekolektantom przybywającym do sanktuarium Św. Andrzeja Boboli oraz pomagają przy parafii. W czasie wakacji organizują kolonie dla dzieci z różnych stron Polski.
Japońskie elementy krajobrazu Rycerki Niepokalanej wprowadziły do małego parku z oczkiem wodnym, wodospadem i krzewami w różnych odcieniach zieleni oraz drzewkami japońskiej kwitnącej wiśni, które są jedynymi w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.